تحریم‌های شدید تازه علیه کره شمالی وضع شد

حق نشر عکس ONU

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه ای برای گسترش قابل توجه تحریم های بین المللی علیه کره شمالی را تصویب کرده است.

خبرنگاران می گویند که تدابیر تازه بعضی از سخت ترین اقداماتی است که در دو دهه گذشته علیه کره شمالی اتخاذ می شود.

این قطعنامه در واکنش به آزمایش ماه پیش اتمی در کره شمالی تصویب می شود.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای گفت: "امروز، جامعه بین المللی، با یک صدای واحد یک پیام ساده برای کره شمالی فرستاده است:‌ کره شمالی باید از این برنامه های خطرناک دست بکشد و مسیر بهتری را برای مردم خود انتخاب کند."

ایالات متحده پیشتر با روسیه و به خصوص چین، که دارای روابط نزدیکی با حکومت کره شمالی است، بر سر تصویب این قطعنامه به توافق رسیده بود.

در روز ۶ ژانویه سال جاری، کره شمالی برای چهارمین بار اعلام کرد که یک بمب هسته‌ای را آزمایش کرده و منابع غربی نیز آزمایش یک وسیله انفجاری اتمی را تایید کردند. همچنین، روز ۷ فوریه، کره شمالی گفت دست به آزمایش موشکی زده است.

با تصویب این قطعنامه، کشورهای عضو سازمان ملل ملزم خواهند شد تا کشتی‌ها و هواپیماهای حامل محموله‌های مختلف به مقصد کره شمالی را مورد بازرسی قرار دهند تا از غیرنظامی بودن محتوای این محموله‌ها اطمینان حاصل کنند.

این قطعنامه همچنین شامل ممنوعیت صادرات زغال‌سنگ و سنگ آهن به کره شمالی یا خرید آن از این کشور است مگر به میزانی که برای "تامین معیشت" مردم و نه استفاده در برنامه‌های نظامی ضرورت داشته باشد.

حق نشر عکس Getty
Image caption تلویزیون کره شمالی آزمایش هسته‌ای و موشکی را به عنوان دستاوردی بزرگ در راه تحقق آرمان‌های رهبر و مردم اعلام کرد

با تصویب این قطعنامه، فروش طلا، تیتانیم و مواد معدنی کمیاب، سوخت هواپیما و سوخت موشکی به کره شمالی ممنوع خواهد بود، محدودیت‌های بیشتری در مورد ارتباط بانکی کره شمالی و خارج به اجرا گذاشته خواهد شد و پرواز هواپیماهای حامل مواد تحریم شده به آن کشور نیز مجاز نخواهد بود.

علاوه بر این، ۱۷ فرد و ۱۲ موسسه دیگر از جمله سازمان فضایی، سازمان اطلاعات و دفتر تجسس دولتی کره شمالی مشمول تحریم بین‌المللی خواهند شد.

نگرانی اقتصادی

این تحریم ها همچنین شامل منع فروش یا انتقال کلیه سلاح های سبک به کره شمالی و اخراج دیپلمات های این کشور در صورت "فعالیت های نامشروع" است.

چین روشن کرده بود که تدابیر تازه علیه کره شمالی نباید باعث بی ثباتی کره شمالی و فروپاشی احتمالی اقتصاد آن شود.

قطعنامه تازه تاکید می کند که این تحریم ها با هدف به وجود آوردن "عواقب منفی" برای غیرنظامیان وضع نشده است. مردم این کشور با شرایط بسیار دشوار مالی و حتی کمبود آذوقه روبرو هستند.

کره‌شمالی پیشتر در روز چهارشنبه گفت در صورتیکه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بخواهد وضعیت حقوق بشر این کشور را بررسی کند، دیگر در نشست‌های این شورا حضور نخواهد یافت.

ری سو یونگ، وزیر خارجه کره‌شمالی این شورا متهم کرد که با "سیاسی‎کاری، نگاه گزینشی و سیاست‌های دوگانه" کره شمالی را زیر ذره‌بین قرار داده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل بارها از وضعیت حقوق شهروندان در کره‌شمالی انتقاد کرده است.

آقای ری همچنین آمریکا و چند کشور دیگر را متهم کرد که به فراریان از کره‌شمالی پول می‌پردازند که علیه این کشور شهادت دهند.

در گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۴ در خصوص وضعیت حقوق بشر کره‌شمالی متهم به "نقض گسترده و سازمان‎یافته حقوق بشر از جمله ناپدیدشدن شهروندان، کار اجباری، شکنجه، تجاوز و کودک کشی" شده بود.

مطالب مرتبط