'مرگ ده‌ها پیکارجوی القاعده' در حمله هوایی آمریکا در یمن

حق نشر عکس EPA
Image caption جنگ داخلی یمن زمینه مساعدتری برای فعالیت القاعده در این کشور ایجاد کرده است

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده است که در یک حمله هوایی آمریکا در ناحیه ای کوهستانی در یمن ده ها پیکارجوی گروه "القاعده در شبه جزیره عرب" کشته شده اند.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون، گفت که یک اردوی آموزشی القاعده با حضور بیش از ۷۰ پیکارجو هدف این حمله بود.

حمله هوایی روز سه شنبه تازه ترین عملیات آمریکا علیه "القاعده در شبه جزیره عرب" (ای‌ کیو‌ ای‌ پی) در یمن است.

ارتش آمریکا سال گذشته چندین نفر از رهبران این گروه را در حملاتی با کمک هواپیماهای بدون سرنشین کشت.

شماری از چهره های ارشد "القاعده در شبه جزیره عرب" از ژانویه ۲۰۱۵ تاکنون در حملات هوایی آمریکا کشته شده اند؛ از جمله ناصر عبد الكريم الوحيشی رهبر آن، حارث نضاری مقام مذهبی گروه، و ابراهیم ربیعش سخنگو و مسئول امور عقیدتی آن.

آقای کوک گفت که این حمله نشان دهنده "تعهد آمریکا به شکست القاعده و محروم کردن این گروه هرگونه محل امن است."

پنتاگون محل اردوگاه القاعده در شبه جزیره عرب را فاش نکرد.

با این حال مقام های امنیتی یمن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که این حمله به یک پایگاه سابق نظامی در جنوب غربی کشور در نزدیکی پایگاه القاعده در شهر مکلا که پیکارجویان القاعده آن را اشغال کرده بودند صورت گرفت.

پیکارجویان القاعده به طور غیرمستقیم از حملات هوایی تحت هدایت عربستان به شورشیان حوثی یمن بهره برده اند و موفق به اشغال مناطقی شده اند.

از زمان شروع عملیات عربستان و متحدانش از ماه مارس ۲۰۱۵ دست کم ۶ هزار نفر کشته شده اند. هدف این عملیات شکست حوثی ها و متحدان آنها یعنی نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئيس جمهور سابق است تا دولت رسمی یمنی به قدرت بازگردد.

اعضای این ائتلاف القاعده را یک سازمان تروریستی می دانند. گروه وابسته به القاعده در یمن به نیروهای ائتلاف و خدمه نظامی دولت یمن حمله کرده اند.