رهبران کشورهای مختلف جهان حملات بروکسل را محکوم کردند

پرچم آمریکا و رنگ‌های پرچم بلژیک بر فراز ساختمان تجارت جهانی در نیویورک
توضیح تصویر،

پرچم آمریکا و رنگ‌های پرچم بلژیک بر فراز ساختمان تجارت جهانی در نیویورک

رهبران و مقامات کشورهای مختلف جهان نسبت به انفجارهای بروکسل، پایتخت بلژیک، واکنش نشان داده و خواستار عزم جهانی برای مقابله با چنین اقداماتی شده‌اند.

روز گذشته، انفجارهایی در فرودگاه و یک ایستگاه مترو بروکسل روی داد که در نتیجه آن، بیش از سی تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته است.

این بمب گذاری‌ها تنها چند روز پس از آن روی داد که پلیس بلژیک یکی از عاملان حملات خونین ماه نوامبر در پاریس را همراه با چند مظنون دیگر در شهر بروکسل بازداشت کرد. دولت فرانسه خواستار استرداد این فرد شده اما وکیل مدافع او گفته است که با این درخواست مخالفت خواهد کرد.

در واکنش به انفجارهای روز گذشته در بروکسل، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، با محکوم کردن "این اقدام شرم آور" ابراز امیدواری کرد که مرتکبین این حملات هر چه زودتر شناسایی و به دست عدالت سپرده شوند. وی ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان و خانواده‌های قربانیان این حادثه گفت که "اطمینان دارم که تعهد بلژیک و اروپائیان به رعایت حقوق بشر، دموکراسی و همزیستی مسالمت‌آمیز همچنان برجای خواهد بود و این ارزش‌ها مبنای واکنش همیشگی آنان به نفرت و خشونتی خواهد بود که امروز از آنان قربانی گرفته است."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی با نخست وزیر بلژیک، ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت آن کشور گفت که ایالات متحده و سایر کشورهای عضو پیمان ناتو در کنار بلژیک قرار دارند و از آن کشور حمایت می‌کنند. آقای اوباما افزود که آمریکا آماده است تا هرگونه کمکی را در تحقیقات در مورد این حادثه در اختیار بلژیک قرار دهد.

توضیح تصویر،

بان کی مون نسبت به حفظ ارزش‌های اروپایی در عین مقابله با خشونت ابراز اطمینان کرده است

پیشتر، شارل میشل، نخست وزیر بلژیک، گفته بود که مردم آن کشور درک می‌کنند که "لحظاتی دردناک" را پشت سر می‌گذارند و از همه خواست تا آرامش و همبستگی خود را حفظ کنند.

دربار سلطنتی بلژیک هم در بیانیه‌ای اعلام کردکه وقایع بروکسل پادشاه و ملکه را به شدت متاثر کرده است. در این بیانیه آمده است که "احساسات و همدردی پادشاه و ملکه قبل از همه با آسیب‌دیدگان از این انفجارهای و خانواده‌های آنان و ماموران امداد رسانی است که برای کمک به آنان تلاش می‌کنند."

ویلم الکساندر، پادشاه هلند نیز در اطلاعیه‌ای گفت که "اروپا بار دیگر با آزمونی دشوار مواجه است. آنچه که امروز به آن نیاز داریم، به نمایش گذاشتن قدرت جمعی و تلاش برای حفظ ارزش‌های متعالی خود، یعنی آزادی و همبستگی است."

توضیح تصویر،

اوباما گفته آمریکا برای کمک به تحقیقات در مورد حوادث بروکسل آمادگی دارد

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، آنچه را که "خشونت کور" خواند، محکوم کرد و در قاهره، دانشگاه الازهر در بیانیه‌ای گفت که اقدامات خشونت‌آمیز از این قبیل "با آموزش‌های اسلام در مورد مداراگری منافات دارد."

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت که اگرچه محل‌هایی در بلژیک مورد حمله قرار گرفتند، اما آنچه که در بروکسل روی داده به منزله حمله به تمامی اروپائیان است.

در لندن، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که "امروز روز همدردی و تسلی، روز تلاش برای افزایش امنیت خود، همکاری با سایرین و پیشنهاد هرگونه کمکی است که مورد نیاز باشد." وی افزود که "ما اطمینان داریم و به وضوح می‌بینیم که تروریسم هرگز اجازه نخواهد یافت که پیروز شود."

نخست وزیر ایتالیا نیز در پیامی به مقامات بلژیک گفته است "مهاجمان از همانجایی آمده‌اند که به آن حمله کرده‌اند" و افزوده است "قاتلان، از ساکنان محلی هستند اما این خطر، جنبه جهانی دارد." آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورد این حمله گفته است که "مبارزه با تروریسم به وحدت عمل نیاز دارد و قدرت ما، در وحدت ماست."

توضیح تصویر،

پاپ "خشونت کور" را محکوم کرد

احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه گفته است که حملات بروکسل نشان داد که "تروریسم جنبه جهانی دارد."

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در واکنش به حملات بروکسل گفت که دولت او بارها مساله "مبارزه با تروریسم" را با سایر کشورهای مطرح و در مورد آن گفتگو کرده است. وی افزود که "تنها با تلاشی یکپارچه می‌توان با این پدیده مبارزه کرد."

رهبران و مقامات ارشد شمار دیگری از کشورهای جهان نیز ضمن ابراز همدردی با مردم بلژیک، عاملان حملات روز گذشته در پایتخت آن کشور را محکوم کرده‌اند. در ایران، جواد ظریف، وزیر خارجه، در تماس تلفنی با وزیر خارجه بلژیک، گفت که تروریسم و افراط‌گرایی یک معضل جهانی و مبارزه با آن نیازمند اقدام جهانی است. پیشتر، حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز در یک پیام توئیتری، این حمله را محکوم کرده بود.

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر حملات بروکسل، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ضمن ابراز همدردی با مردم بلژیک، گفت که بمب‌گذاری‌های بروکسل نشان می‌دهد که تروریسم، پدیده‌ای بین‌المللی است و مرز نمی‌شناسد.

در آمریکا، داوطلبان نامزدی احزاب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور هم در مورد حملات بروکسل اظهار نظر کرده اند. دونالد ترامپ، از حزب جمهوریخواه، گفته است که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، از نزدیک کسانی را که وارد آمریکا می شوند زیر نظر خواهد گرفت. او از وضعیت امنیتی اروپا انتقاد کرد و گفت: "پلیس دیگر کنترل لازم را ندارد." آقای ترامپ با حمایت از شدت عمل در اقدامات اطلاعاتی و امنیتی برای پیشگیری از چنین حوادثی گفت: "اگر آنها قواعد بازی را رعایت نکنند اما ما این قواعد را رعایت کنیم، هیچوقت پیروزی هایی متعدد نصیبمان نخواهد شد."

هیلاری کلینتون، از حزب دموکرات ضمن مخالفت با محدودیت ورود خارجیان گفت: "بستن مرزهایمان به روی افرادی که به یک دین خاص اعتقاد دارند با ارزش‌های آمریکایی سازگار نیست." وی افزود که "سرانجام ما بر تروریسم و بنیادگرایان جهادی پیروز خواهیم شد اما باید بر آنچه که موثر است و نحوه موثر به کار گیری آن تمرکز کنیم."