اردوغان: در مورد یکی از مهاجمان بروکسل به بلژیک و هلند هشدار داده بودیم

حق نشر عکس Reuters

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که این کشور، پیشتر در مورد یکی از عاملان حملات اخیر بروکسل به دولت های هلند و بلژیک هشدار داده بود.

وی افزود: "با وجود هشدار ما که این فرد یک جنگجوی خارجی تروریست بوده، بلژیک نتوانسته ارتباط میان او و تروریسم را احراز کند".

به گفته آقای اردوغان، وی در ژوئن گذشته در مرز میان ترکیه و سوریه دستگیر و به هلند بازگردانده شده بود.

رئیس جمهور وزیر ترکیه نام فرد مورد نظر خود را ذکر نکرده اما یک مسئول دفتر ریاست جمهوری بعدا گفته که وی، ابراهیم بکراوی بوده است.

همزمان مقام های بلژیک می گوید که حال ده ها نفر از زخمی های آن حملات همچنان وخیم است.

مگی دی بلاک وزیر بهداشت بلژیک گفت که حدود ۳۰۰ نفر زخمی شده بودند که ۶۱ نفر آنها همچنان در وضعیت بدی قرار دارند و گفت شاید آمار کشته ها افزایش یابد.

او گفت که زخمی ها از ۴۰ ملیت مختلف هستند و ۱۵۰ نفر آنها هنوز در بیمارستان های سراسر بلژیک بستری هستند که از سوختگی یا زخم هایی شبیه میدان جنگ رنج می برند.

به گفته او چهار نفر از این بیماران در کما هستند.

پیشتر اعلام شد که دو نفر از عاملان حملات انتحاری روز سه‌شنبه بروکسل، دو برادر به نام‌های خالد و ابراهیم بکراوی معرفی شده‌اند که هر دو شهروند بلژیک هستند.

در مجموع ۴ نفر عامل حمله شناخته می شوند.

دادستانی فدرال بلژیک می گوید که ابراهیم در انفجارهای فرودگاه نقش داشته که به کشته شدن ۱۱ نفر انجامید و خالد عامل انفجار مترو بوده که ۲۰ کشته به جا گذاشت.

تصاویر دوربین های مدار بسته فرودگاه سه مظنون را در کنار هم نشان می داد.

فردریک ون لیو دادستان فدرال بلژیک روز چهارشنبه گفت که ابراهیم بکراوی به عنوان نفر وسط در این تصویر شناسایی شده است.

تصور می شود نفر سمت چپ در حمله فرودگاه کشته شده باشد. نفر سمت راست، که کلاه به سر دارد، هم ظاهرا گریخته است.

از سوی دیگر در روز چهارشنبه اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، گفت که حملات بروکسل به اروپا نشان می دهد که باید برای تشدید نبرد با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه به آمریکا ملحق شود.

او در مصاحبه ای با سی ان ان گفت:‌ "حادثه بروکسل بیش از پیش این مساله را برای اروپایی ها پررنگ خواهد کرد که لازم است همانطور که ما عملیات برای شکست داعش در سوریه و عراق و سایر نقاط را تشدید کرده ایم، آنها هم باید تلاش هایشان را سرعت بخشند و به ما ملحق شوند."

روز سه شنبه ۲۲ مارس، وقوع دو انفجار در فرودگاه بروکسل و یک انفجار در متروی این شهر به کشته شدن ۳۴ نفر و مجروح شدن ۲۵۰ نفر منجر شد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است.