ارتش ترکیه ادعای کودتا علیه اردوغان را رد کرد

حق نشر عکس AFP

ارتش ترکیه ادعاهای منتشره مبنی بر اینکه بعضی از نظامیان قصد کودتا علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور را دارند، قاطعانه رد کرده است.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر وفاداری خود به "دموکراسی" و "اطاعت محض" انتشار چنین ادعاهایی در رسانه‌ها را بی اساس خوانده است.

ارتش ترکیه در این بیانیه تند رسانه‌های این کشور را به تضعیف روحیه مردم متهم کرده و وعده داد علیه کسانی که این ادعاها را مطرح کرده‌اند، "اقدام قانونی" صورت خواهد گرفت.

ترکیه از چند جهت با چالش‌های بزرگ امنیتی روبرو است. بحران سوریه بر نگرانی ترکیه از بابت خودمختاری کردها افزوده است و این کشور جنگ علیه شبه نظامیان کرد در داخل را از سر گرفته است.

این کشور همچنین در معرض خطر حمله از سوی گروه دولت اسلامی (داعش) قرار دارد و طی ماه‌های اخیر شاهد حملات متعدد انتحاری از سوی پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

ارتش ترکیه بدون ذکر نام نهادهای رسانه‌ای که ادعای احتمال اقدام به کودتا را مطرح کرده‌اند گفت که این شایعه‌های بی اساس تنها موجب تضعیف روحیه "قهرمانان ما در نیروهای مسلح" می شوندد و آنها را "معذب" می‌کنند.

روزنامه حریت، پرشمارترین روزنامه این کشور نوشته است که منظور از بیانیه ارتش رسانه‌هایی هستند که در روزهای اخیر ادعاهایی را مطرح کرده‌اند مبنی بر این که بعضی از نظامیان وابسته به گروه فتح الله گولن در ارتش ترکیه در تدارک کودتایی علیه رئیس جمهور هستند.

فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی پرنفوذ اهل ترکیه که مقیم آمریکا است. جنبش گولن در ترکیه که مروج مدارا و تسامح است به یکی از بزرگترین شبکه‌های اسلامگرا در جهان تبدیل شده است.

دولت ترکیه آقای گولن را متهم به تلاش برای تشکیل "یک دولت در داخل دولت" و اقدام به سرنگونی دولت آقای اردوغان کرده است. آقای گولن این اتهامات را رد می‌کند.

ارتش ترکیه برای دهه‌ها قدرتمندترین نهاد این کشور محسوب می شد و این کشور تاکنون شاهد چهار کودتای نظامی بوده است.

نظامیان ترکیه آخرین بار در سال ۱۹۹۷ در یک به اصطلاح "کودتای پست مدرن" نخست وزیر وقت یعنی نجم الدین اربکان را کار برکنار کرده و به این ترتیب اولین دولت اسلامگرا در ترکیه را سرنگون کردند.

اما از زمانی که دولت آقای اردوغان در ۲۰۰۲ بر سر کار آمد، از قدرت ارتش ترکیه کاسته شده است.