اسد: ارتش اردوغان در سوریه می‌جنگد

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با انتقاد از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است که ارتش ترکیه هم‌اکنون در سوریه مداخله نظامی می‌کند.

بشار اسد به خبرگزاری روسی ریانووستی گفته است: "ارتش ترکیه، که ارتش ترکیه هم نیست و ارتش اردوغان است، اکنون در سوریه می‌جنگد. مردم ترکیه ضد سوریه نیستند و خصومتی با سوریه ندارند. روابط ما اگر اردوغان مداخله نکند خوب است."

از آغاز جنگ داخلی سوریه ترکیه، در کنار عربستان سعودی و قطر، از برخی گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد حمایت کرده‌ است. همچنین با قدرت‌گیری گروه‌های کرد در شمال سوریه، ترکیه در چند مورد مواضع آنها را هدف قرار داده است.

بشار اسد از حضور نیروهای نظامی روسیه در سوریه دفاع کرده و گفته است این حق هر حکومتی است که از کشورهای متحد کمک نظامی بخواهد. رئیس جمهور سوریه گفته است که مردم این کشور نمی‌خواهند روسیه اکنون یا در آینده نیروهایش را از سوریه خارج کند.

روسیه با آمریکا توافق کرده است که برای تنظیم پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه ظرف شش ماه آینده همکاری کند.

بشار اسد گفته است که پس از تنظیم قانون اساسی انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود و این انتخابات محکی برای توازن قوا در صحنه سیاسی سوریه است.

بشار اسد در عین حال گفته که انتخابات ریاست جمهوری به کلی متفاوت از انتخابات پارلمانی است و تنها در صورتی که مردم سوریه بخواهند، انتخابات ریاست جمهوری پیش از موعد برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور سوریه گفته آماده است هر یک از شبه نظامیانی را که سلاحشان را زمین بگذارند، عفو کند.