آمریکا و چین 'برای مهار آزمایش‌های موشکی کره شمالی همکاری می کنند'

حق نشر عکس KCNA

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، می گوید چین و ایالات متحده برای جلوگیری از آزمایش های موشکی بیشتر کره شمالی با هم همکاری خواهند کرد.

کره شمالی در ماه های اخیر یک بمب هیدروژنی آزمایش کرده و ضمن تهدید غرب مکررا موشک هایی آزمایشی پرتاب کرده است.

آقای اوباما روز پنجشنبه در حاشیه یک اجلاس هسته ای در واشنگتن با شی جینپینگ رئیس جمهور چین ملاقات کرد.

آقای اوباما گفت هر دو کشور مشتاق هستند شبه جزیره کره از سلاح اتمی عاری باشد.

به گفته او دو رهبر تلاش کردند در مورد "چگونگی منصرف کردن اقداماتی مثل آزمایش های موشکی و اتمی که باعث اوج‌گیری تنش و نقض تعهدات بین المللی می شود" به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری شینهوای چین، آقای شی گفت مهم است که همه طرف ها "به طور کامل و سفت و سخت" تحریم های تازه وضع شده را اجرا کنند. چین نزدیک ترین متحد و بزرگترین شریک تجاری کره شمالی است.

ژنگ زگوانگ دستیار وزیر خارجه چین، گفت که روسای جمهور دو کشور "تبادل نظری صریح و عمیق در مورد مسائل مختلف داشتند... و به اجماع مهمی دست پیدا کردند."

او این دیدار را "مثبت، سازنده و مثمره ثمر" توصیف کرد.

آزمایش اتمی روز ۶ ژانویه و پرتاب ماهواره در روز ۷ فوریه ناقض تحریم های جاری سازمان ملل تشخیص داده شد.

از آن زمان، سازمان ملل و آمریکا تحریم های تازه ای علیه کره شمالی وضع کرده اند. تدابیر تازه سازمان ملل با حمایت چین تدوین شده و بنابه گزارش ها حاصل دو ماه مذاکرات میان پکن و واشنگتن بوده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption دو رهبر روز پنجشنبه در واشنگتن دیدار کردند

تحریم های قبلی سازمان ملل که پس از آزمایش های مشابه توسط کره شمالی در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ اعمال شده بود این کشور را از برنامه اتمی منصرف نکرده است.

بیشتر مسئولیت اطمینان از اجرای تحریم های تازه بر دوش چین است.

براساس تدابیر تازه، کشتی های کره شمالی که وارد چین می شوند باید برای محصولات غیرمجاز بازرسی شوند و جلوی واردات این کشور در صورتی که تشخیص داده شود عایدات آن به نفع برنامه اتمی کره شمالی استفاده می شود گرفته شود.

واشنگتن از دیرباز برای فشار بیشتر چین بر کره شمالی تلاش می کند. کاخ سفید ماه فوریه در بیانیه ای گفت که "چین از موقعیتی ویژه برای نفوذ در رژیم کره شمالی برخوردار است" و باید از این فرصت استفاده کند.

آقای اوباما همچنین پس از ملاقات با رهبران کره جنوبی و ژاپن در روز پنجشنبه قول داد در این زمینه با این کشورها هم از نزدیک همکاری کند.

او گفت:‌ "ما در تلاش خود برای منصرف کردن کره شمالی از رفتار تحریک آمیز و دفاع در برابر این کشور متحد هستیم."