دانشجوی طرفدار سکولاریسم در بنگلادش به قتل رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption نظام‌الدین صمد در یکی از خیابان‌های پر ازدحام داکا به قتل رسید

یک دانشجوی بنگلادشی که از سکولاریسم در آن کشور حمایت و با استفاده سیاسی اسلامگرایان از دین مخالفت می‌کرد به قتل رسیده است.

روز پنجشنبه، ۱۹ فروردین (۷ آوریل) رسانه‌های خبری بنگلادش گزارش کردند که نظام‌الدین صمد، ۲۸ ساله و دانشجوی دوره دکترای حقوق، هنگامی که شامگاه گذشته پس از پایان کلاس شبانه در دانشگاه همراه با یک دانشجوی دیگر عازم محل سکونت خود بود، در یکی از محله‌های داکا، پایتخت، هدف حمله افراد مسلح به قمه و اسلحه گرم قرار گرفت و کشته شد.

به نقل از پلیس محلی گزارش شده است که مهاجمان موتور سوار راه را به روی نظام‌الدین بستند و در حالیکه شعار "الله اکبر" می‌دادند، با قمه به او حمله کردند. پس از اینکه نظام‌الدین به زمین افتاد، مهاجمان برای اطمینان از کشته شدن او، گلوله‌ای به سرش شلیک کردند و سپس از محل دور شدند. این حمله در محله‌ای پرجمعیت روی داد.

نظام‌الدین صمد از مدافعان سکولاریسم و آزادی دینی در کشورش بود و با استفاده از فیسبوک خود، به تبلیغ نظراتش می‌پرداخت. اخیرا او "کمپین دین ندارم" را به راه انداخته بود و ضمن انتقاد شدید از اسلامگرایان و طرفداران اختلاط دین و سیاست، دولت را هم به عدم توانایی یا تمایل به مقابله با بهره‌برداری از اسلام برای مقاصد سیاسی متهم می‌کرد.

او از طرفداران اجرای قوانین شرعی به شدت انتقاد می‌کرد و در یکی از نوشته‌های خود اظهار نظر کرده بود که "بگذارید قوانین شریعت تنها برای پنج سال در بنگلادش اجرا شود، آنگاه یکهزار و چهارصد سال طول خواهد کشید تا کشور دوباره به یک کشور متمدن و مدرن تبدیل شود."

حق نشر عکس Getty
Image caption دولت نسبت به نفوذ اسلامگرایان در مدارس دینی تکران است

مطالب او با واکنش تند اسلامگرایان مواجه شده بود و به گفته پلیس، به نظر می‌رسد که مهاجمان مدت‌ها او را زیر نظر داشتند و کاملا از مسیر حرکت او آگاه بودند.

این نخستین بار نیست که طرفداران سکولاریسم و مخالفان اسلامگرایان تندرو در بنگلادش هدف حمله قرار می‌گیرند و به قتل می‌رسند. سال گذشته دست کم پنج نفر از نویسندگان و وبلاگ‌نویسان که چنین عقایدی را تبلیغ می‌کردند معمولا به طرز فجیعی کشته شدند.

همچنین، اوایل سال جاری فرد مسلمانی که به مسیحیت گرویده بود به دست افراد ناشناس به قتل رسید و منابع محلی نیز از آزار و فشار مسلمانانی که به ادیان دیگر گرویده‌اند خبر داده‌اند. در برخی موارد، گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - مسئولیت این حملات را برعهده گرفته اما دولت بنگلادش حضور داعش در آن کشور را تکذیب می‌کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption خانواده رحمان امین‌زاد که ظاهرا به خاطر گرویدن به مسیحیت به طرز فجیعی به قتل رسید

در عین حال، اخیرا نشانه‌های تمایل به اسلامگرایان در بنگلادش باعث نگرانی مقامات این کشور شده و به خصوص توجه آنان را به تبلیغات سیاسی و عقیدتی در مدارس دینی جلب کرده است.

بنگلادش یکی از کشورهای اسلامی است و اخیرا دادگاه عالی بنگلادش با دادخواستی برای حذف اسلام به عنوان دین رسمی این کشور مخالفت کرد.

هنگام استقلال، رهبران بنگلادش تاکید کردند که این کشور باید دارای یک نظام دموکراتیک و سکولار باشد اما در سال ۱۹۸۸، محمد ارشاد، دیکتاتور نظامی این کشور ظاهرا به منظور جلب حمایت توده مردم، اصل مربوط به اسلام به عنوان دین رسمی بنگلادش را به قانون اساسی افزود.

در سال ۲۰۱۱، دولت بنگلادش بدون حذف اسلام به عنوان دین رسمی، با افزودن بندی به قانون اساسی، سکولاریسم را به عنوان نظام سیاسی این کشور تثبیت کرد. قانون اساسی بنگلادش حقوق برابر پیروان ادیان دیگر را به رسمیت می‌شناسد.

کشور بنگلادش که تا زمان کسب استقلال از پاکستان در سال ۱۹۷۲، پاکستان شرقی نامیده می شد، یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. جمعیت این کشور به بیش از ۱۶۰ میلیون نفر می رسد و دارای نرخ رشد بالایی در سطح جهانی است. حدود ۹۰ درصد مردم بنگلادش مسلمان هستند و بقیه جمعیت را هندوها، بودایی ها، مسیحیان و سایر اقلیت های دینی تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط