انتخابات آمریکا: تنش میان کلینتون و سندرز بالا گرفت

حق نشر عکس Getty
Image caption چهار کاندیدای اصلی رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ از سمت چپ: دونالد ترامپ (جمهوریخواه)؛ هیلاری کلینتون (دموکرات)؛ تد کروز (جمهوری‌خواه)؛ و برنی سندرز (دموکرات)

در آستانه انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت پرجمعیت نیویورک، هیلاری کلینتون در واکنشی تند سخنان برنی سندرز را "مضحک" خوانده است اما آقای سندرز با دفاع از اظهاراتش دوباره تاکید کرده که به نظر او خانم کلینتون "صلاحیت" پست رئیس‌جمهوری را ندارد.

تنش میان این دو نامزد انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها می‌تواند بر محبوبیت آنها در دو ایالت پر جمعیت نیویورک و پنسیلوانیا اثر مستقیم بگذارد؛ این دو ایالت تا چند روز دیگر باید از میان هیلاری کلینتون و برنی سندرز یکی را به عنوان نامزد دموکرات‌ها برای رقابت نهایی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده برگزینند.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت، بارها با اشاره به سوابق هیلاری کلینتون او را متهم به سودبردن از ارتباط با نظام سرمایه‌داری آمریکا کرده و همچنین می‌گوید خانم کلینتون در طول هشت سالی که سناتور ایالت نیویورک بوده به جنگ علیه عراق رای مثبت داده است.

اما اکنون، آقای سندرز که دو روز پیش در انتخابات ایالت ویسکانسن پیروز شد، انتقادهای خود را یک گام جلوتر برده و مدعی است هیلاری کلینتون برای احراز پست ریاست‌جمهوری "فاقد صلاحیت" است.

ادعایی که بسیاری با توجه به سوابق برجسته خانم کلینتون نظیر ۸ سال نمایندگی در مجلس سنا، ۴ سال وزیر خارجه کابینه اول باراک اوباما، و حضور در کاخ سفید به عنوان بانوی اول آمریکا در کنار همسرش بیل کلینتون برای ۸ سال، اظهارات آقای سندرز را 'سنجیده' ارزیابی نمی‌کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption برنی سندرز بارها با اشاره به سوابق هیلاری کلینتون او را متهم به سودبردن از ارتباط با نظام سرمایه‌داری آمریکا کرده است

با وجود این، آقای سندرز می‌گوید او آغازگر این جنگ لفظی نبوده است.

اشاره آقای سندرز به سخنان روز گذشته (چهارشنبه ششم آوریل) خانم کلینتون است که در گفتگو با شبکه ام.اس.ان.بی.سی گفته بود: "به من نظر من او (سندرز) به اندازه کافی همت نگمارده و در یک سال گذشته از چیزهای سخن گفته که آشکار است یا به درستی آنها را نمی‌فهمد یا به قدر کافی در موردش مطالعه نکرده و این سوال برانگیز است."

در واکنش به این اظهارات که آقای سندرز آن را اتهام "عدم صلاحیت" ارزیابی کرده، باعث شد عصر چهارشنبه وی در میان جمعی از هواداران خود بگوید: "اجازه بدهید در پاسخ خانم کلینتون بگویم این شمایید که به نظر من به علت دریافت ده‌ها میلیون دلار از طریق حامیان‌تان در وال استریت (قلب اقتصاد آمریکا) صلاحیت ندارید. به نظر من شما که ۱۵ میلیون دلار از سوی حامیان‌تان در وال استریت و از طریق 'سوپر پک‌ها' دریافت کرده‌اید، فاقد صلاحیت‌اید."

سوپر پک‌ها یا 'کمیته‌های اقدام سیاسی' در آمریکا، نهادهای مستقلی برای جمع آوری پول و کمک به کارزارهای انتخاباتی کاندیداها هستند که از نظر دریافت کمک‌های اعطایی محدودیتی ندارند و مجبور هم نیستند نام اهداکنندگان این کمک‌ها را فاش کنند.

بسیاری وجاهت قانونی سوپر پک‌ها را در تضاد با روح دموکراتیک قانون اساسی در آمریکا ارزیابی می‌کنند و معتقدند باید علاوه بر شفافیت، سقف کمک‌های مالی به نامزدهای انتخاباتی باید محدود باشد.

در واکنش به این اظهارات آقای سندرز، برایان فالن، رئیس ستاد انتخاباتی خانم کلینتون در توییتی نوشته: "خانم کلینتون نگفته بود که آقای سندرز صلاحیت ندارد، هر چند حالا با این اظهار نظر شاید بتوان چنین گفت."

مطالب مرتبط