پخش ویدیوی دختران ربوده شده توسط بوکو حرام باعث امید به رهایی آنان شده

پخش ویدیوی بعضی از دختران ربوده شده باعث امیدواری به آزادی آنان شده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پخش ویدیوی بعضی از دختران ربوده شده باعث امیدواری به آزادی آنان شده است

انتشار ویدیویی از دختران ربوده شده توسط گروه اسلامگرای بوکو حرام در نیجریه باعث امیدواری به آزادی آنان شده است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا روز گذشته ویدیویی را پخش کرد که شامل تصاویر تعدادی دختر دانش آموز نیجریه ای بود. این دختران دانش‌آموز را شبه نظامیان اسلامگرای بوکو حرام در ماه مه سال ۲۰۱۴ آنان را در شهرک چیبوک در شمال شرق این کشور ربوده و با خود برده بودند. در این ویدیو پانزده دختر با حجاب اسلامی دیده می شوند که در برابر دوربین نام خود را اعلام می کنند.

تاریخ ضبط این فیلم دسامبر سال ۲۰۱۵ است و پخش آن باعث امیدواری خانواده های همه ربوده شدگان به زنده بودن و آزادی فرزندانشان شده است.

گروه بوکو حرام طی سال های فعالیت خود چند هزار نفر از جمله دختران و زنان جوان را ربوده و با خود برده است اما خبر ربودن دستجمعی این دختران با واکنش گسترده در سطح جهانی مواجه شد.

گروه های مدافع حقوق کودکان گفته اند که از سال ۲۰۱۴ تا کنون، بوکو حرام حدود دو هزار کودک دختر و پسر را ربوده است. پس از آموزش های اسلامی به ربوده شدگان، از آنان برای مقاصد مختلف، مانند ازدواج با اعضای گروه، خدمت به شبه نظامیان یا اعزام به عملیات انتحاری استفاده می شود.

دولت نیجریه بر عزم خود برای نجات ربوده شدگان تاکید دارد اما بعضی از بستگان ربوده شدگان و سازمان های حامی کودکان اقدامات دولت را ناکافی دانسته اند.

با انتشار این نوار ویدیویی و امید به زنده بودن ربوده شدگان، حامیان مبارزه برای آزادی دختران دانش آموز ربوده شده گفتند که در نظر دارند برای وارد کردن فشار بر دولت در ابوجا، پایتخت نیجریه راهپیمایی کنند.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

ربودن دستجمعی دختران دانش‌آموز واکنش گسترده‌ای در سطح جهانی داشت

سازمان ملل متحد می‌گوید که موارد استفاده از کودکان به عنوان بمبگذاران انتحاری از سوی گروه اسلامگرای بوکوحرام در یک سال گذشته یازده برابر شده است.

یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد گفته است که در سال گذشته ۴۴ کودک برای انجام عملیات انتحاری در کامرون، چاد و نیجریه به کار گرفته شدند در حالی که در سال ۲۰۱۴ از ۴ کودک برای عملیات انتحاری استفاده شده بود.

یونیسف می‌گوید از هر ۵ بمبگذار انتحاری، یکی از آنها کودک است و سه چهارم آنها را دختران تشکیل می‌دهند.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد گفته است که این دختران معمولا تحت تاثیر مواد روانگردان قرار می‌گیرند و سپس مواد منفجره به بدن آنها وصل می‌شود و مجبور به انجام عملیات انتحاری می‌شوند.

استفاده بوکوحرام از این روش نشاندهنده آن است که آنها در نیجریه بخشی از قلمرو تحت اختیار خود را از دست داده‌اند.

درگیری میان بوکوحرام و نیروهای دولتی در شمال شرقی نیجریه که کشور همسایه چاد را هم تحت تاثیر قرار داده، منجر به مرگ ۱۷ هزار نفر شده است.

یونیسف می‌گوید که یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.