کابینه عربستان اصلاحات برای کاهش وابستگی به فروش نفت را تصویب کرد

حق نشر عکس Getty

دولت عربستان سعودی انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور را با هدف کاهش وابستگی به عواید حاصل از فروش نفت تصویب کرد.

نزدیک به ۸۰ درصد از در آمد عربستان از فروش نفت تأمین می‌شد که کاهش قیمت نفت در سال گذشته بر آن تاثیر گذاشته است.

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع در ارتباط با وابستگی کشورش به نفت گفته که عربستان به نفت معتاد شده است.

صندوق بین‌المللی پول گزارش داده که سقوط چشمگیر قیمت نفت در طول سال گذشته ۳۹۰ میلیارد دلار به کشورهای صادرکننده نفت در خاورمیانه ضرر زده و در سال آینده هم ۱۵۰ میلیارد دلار دیگر زیان می زند.

محمد بن سلمان درباره طرح اصلاحات اقتصادی به شبکه خبری العربیه گفت: "این طرح اطمینان می‌دهد که ما می‌توانیم تا سال ۲۰۲۰ بدون اتکا به نفت زندگی کنیم."

جانشین ولیعهد عربستان در این گفتگو به بخشی از اصلاحاتی اشاره کرد که قرار است در این کشور به مورد اجرا گذاشته شود.

به گفته او، قرار است که ۵ درصد از سهام شرکت آرامکو، شرکتی که ارزش آن بیش از ۲ هزار و پانصد میلیارد دلار برآورد شده به فروش گذاشته شود.

همچنین قرار است که یک صندوق سرمایه گذاری به ارزش ۲ هزار میلیارد دلار ایجاد شود.

محمد بن سلمان در بخش دیگری از این گفتگو از ارائه سیستم ویزای جدیدی خبر داد که به کارشناسان مسلمان و عرب این امکان را می‌دهد که برای مدتی طولانی در عربستان کار کنند.

امیر سلمان همچنین در بخش دیگری از این گفتگو افزود: "برنامه‌هایی برای متنوع کردن اقتصاد عربستان از جمله سرمایه گذاری در بخش معدن و گسترش تولیدات نظامی به مورد اجرا گذاشته می‌شود."

جانشین ولیعهد با اشاره به کاهش قیمت نفت گفت که این اصلاحات بدون اتکا به قیمت نفت انجام خواهد شد.

به گفته او "عملی شدن این طرح با قیمت نفت کاری نخواهد داشت. اما در صورت افزایش قیمت‌ها این می‌تواند به انجام طرح اصلاحات اقتصادی کمک کند."