آتش‌سوزی کانادا: آتش راه ۱۵۰۰ خودرو را بست

جاده‌ای که ساکنان شهر فورت مک‌موری در غرب کانادا، از آن برای فرار از آتش‌سوزی عظیم جنگل استفاده می‌کردند، بسته شده است.مقام‌ها می‌گویند شعله‌های آتش که به ارتفاع ۶۱ متر زبانه می‌کشد، فعلا اجازه تردد از این جاده را نمی‌دهد.

روز جمعه (ششم مه - ۱۷ اردیبهشت) پلیس مشغول هدایت کاروانی شامل ۱۵۰۰ خودرو به جاده جنوبی شهر فورت مک‌کوری بود تا بلکه ساکنانی که مشغول تخلیه منطقه بودند را به سوی شهرهای ادمونتن یا کَلگری هدایت کند.

بخش‌های مهمی از استان آلبرتا در جریان آتش سوزی که از چند روز پیش آغاز شده ویران شده است.

مقام‌های آلبرتا می‌گویند احتمالا چهار روز طول خواهد کشید تا تمامی ساکنان را از محدوده خطر دور کرده و به مناطق امن رساند.

همزمان، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا از مردم کشورش خواسته با کمک به مراکز خیریه به اهالی مناطق آسیب دیده و انجمن‌های امدادرسانی یاری رسانند.

آقای ترودو گفته است: "ضمن تشکر از آنهایی که از همان لحظات اول به یاری آسیب دیدگان آمدند و شبانه روزی مشغول کمک هستند، باید به آنهایی که در جریان این آتش سوزی آسیب بسیار دیدند بگویم که ما با شما هستیم. ما کانادایی هستیم و مقاوم. در کنار هم این فاجعه را پشت سر خواهیم گذاشت."

آتش‌سوزی از روز یکشنبه در منطقه حاوی ماسه‌های نفتی کانادا شروع شد و موجب تعطیل شدن بسیاری از پروژه‌های تولید نفت شد.

پیشتر شعله‌های آتش موجب تخلیه شهر فورت مک‌موری شده بود اما اکنون مرکز عملیات اضطراری به فاصله ۳۰۰ کیلومتری در جنوب این شهر منتقل شده و دستور تخلیه مناطق وسیع‌تری را در بر می‌گیرد.

پیش‌بینی‌های هواشناسی از ۴۰ درصد شانس بارندگی در روز یکشنبه (هشتم مه) خبر می‌دهند که می‌تواند در مهار و خاموش کردن این آتش مهیب بسیار موثر باشد.

بنا به گزارش دولت کانادا، هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ آتش‌نشان، ۱۵۰ هلی‌کوپتر امداد، ۲۷ هواپیمای آتش‌نشان و ۲۹۵ خودرو مهار آتش و امداد در منطقه آسیب دیده مستقرند.

با وجود این، چاد مریسن، مدیر مهار آتش در استان آلبرتا گفته "تنها چیزی که ما واقعا الان به آن نیاز داریم باران است. آنچه بسیار مهم است این است که در این منطقه طی دو ماه گذشته باران نباریده."

مطالب مرتبط