جشن بزرگ به مناسبت پایان کنگره حزب حاکم در کره شمالی

حق نشر عکس AFP

صد ها هزار نفر در جشنی خیابانی در پیونگ یانگ پایان کنگره حزب حاکم کره شمالی را جشن گرفته اند.

این اولین کنگره حزب کارگران در ۳۶ سال گذشته است. در این کنگره کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به سمت ریاست حزب کارگر ارتقا پیدا کرد.

روز سه شنبه رسانه های دولتی این کشور اعلام کردند که خواهر آقای کیم، کیم یو جونگ، به عنوان رئیس کمیته مرکزی حزب انتخاب شده است.

کنگره همچنین سیاست ملی تقویت توان هسته ای در کنار توسعه اقتصادی را تایید کرد.

روز دوشنبه روزنامه نگاران بی بی سی برای گزارش هایی که موجب خشم مقامات شد از این کشور اخراج شدند.

روپرت وینگفیلد-هیز، خبرنگار بی‌بی‌سی روز جمعه گذشته بازداشت شد و پیش از آن که مجبور به عذرخواهی شود، هشت ساعت مورد بازپرسی قرار گرفت. او و همکارانش روز دوشنبه کره شمالی را ترک کردند.

در این جشن صدها هزار نفر از مردم با تکان دادن دسته های گل، بالن های رنگی و پرچم های قرمز حزب راهپیمایی کردند. ماکتهای مقوایی موشکها و تجهیزات نظامی کره شمالی به نمایش گذاشته شد.

استیون ایوانس، خبرنگار بی بی سی می گوید که از برخی شرکت کننگان پرسیدیم چرا آن ها تا این حد به وجد آمده اند. پاسخشان همواره این بود که از ارتقای کیم جونگ اون به مقام ریاست حزب خیلی خوشحال هستند.

خبرنگار بی بی سی می گوید دانستن این که مردم چه فکر دارد کار سختی است. او می افزاید: "من به صورت برخی کوره شمالی ها که آن هارا می شناسم، در خفا نگاه می کردم و وجد آن ها واقعی به نظر می رسید."

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کیم در این کنگره گفت کشورش از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد کرد مگر در صورتی که استقلالش تهدید شود

آقای ایوانس می گوید اما این حالت بدان معنی نیست که مردم در این کشور تحت فشار نیستند، فرار متعدد افراد و نبود انتخابات آزاد نشان می دهد که اعمال فشار وجود دارد.

به بیش از ۱۰۰ خبرنگار خارجی برای پوشش کنگره ویزا اعطا شد، اگر چه تنها به چند نفر از آن ها اجازه داده شد برای زمانی کوتاه نشست را مشاهده کنند.

کنگره حزب کارگران که روز جمعه آغاز شد، برنامه پنج ساله جدیدی را برای اقتصاد کره شمالی تایید کرد که پس از آزمایش های هسته ای و موشکی اخیر این کشور با شدیدترین تحریم ها رو به رو شده است.

آقای کیم در این کنگره گفت کشورش از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد کرد مگر آنکه استقلالش تهدید شود.

چین به رهبر کره شمالی برای انتصاب به سمت جدید پیام تبریکی فرستاده، اما از اعزام نماینده خود به کنگره حزب کارگران کره شمالی خودداری کرده است.

برخی تحلیلگران احتمال می دهند که دلیل این خودداری ناخوشنودی چین از نشانه های آمادگی پیونگ یانگ برای انجام پنجمین آزمایش هسته ای است.

مطالب مرتبط