ادامه رقابت‌های درون‌حزبی آمریکا؛ پیروزی سندرز در ویرجینیای غربی

حق نشر عکس Reuters

براساس پیش بینی رسانه های آمریکایی در رقابت میان دموکرات‌ها برای کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری، سناتور برنی سندرز رقیب خود هیلاری کلینتون را در ویرجینیای غربی شکست خواهد داد.

در میان جمهوری خواهان دونالد ترامپ دقایقی پس از پایان رای گیری برنده اعلام شد. آخرین رقبای او هفته پیش کنار کشیدند اما نام آنها هنوز روی برگه رای بود.

او همچنین در نبراسکا برنده شد.

رقابت‌های مقدماتی برای برگزیدن نامزد دو حزب عمده آمریکا در انتخاب ریاست‌جمهوری در هفته‌های اخیر به نقطه روشن‌تری رسیده است.

در اردوی جمهوری‌خواهان تنها دونالد ترامپ در میدان باقی مانده است.

در میان دموکرات‌ها، پیروزی‌های اخیر هیلاری کلینتون، نامزدی او را بسیار محتمل کرده است.

با پیروزی‌های اخیر خانم کلینتون و همین‌طور کنارکشیدن رقبای آقای ترامپ که میدان را به او وا گذاشته‌اند، حالا این دو خود را در قامت نامزد نهایی حزب می‌بینند.

امید به اتحاد پس از نزاع‌های تند

حالا دونالد ترامپ تلاش دارد حزب جمهوری‌خواه را پشت سر خود متحد کند؛ کاری که پس از منازعه‌های داغ و تند داوطلبان نامزدی جمهوری‌خواهان و حمله‌های آنان به این سرمایه‌دار نیویورکی کار ساده‌ای نیست.

خیلی از چهره‌های ارشد حزب جمهوری‌خواه، از جمله پل رایان، رئیس‌مجلس نمایندگان، هنوز حاضر به حمایت از دونالد ترامپ نشده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption هیلاری کلینتون علیه شرکت‌های استخراج زغال‌سنگ حرف زده بود؛ این شرکت‌ها از منابع اصلی اشتغال‌زایی در ویرجینیای غربی هستند.

او قرار است روز پنج‌شنبه با آقای رایان و همین‌طور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا که از دونالد ترامپ حمایت کرده است، دیدار کند.

بعضی جمهوری‌خواهان نگران اند که با نامزدی دونالد ترامپ نه تنها ریاست‌جمهوری را به دموکرات‌ها ببازند بلکه به موضع آنان در انتخابات کنگره هم لطمه بزند.

هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری، آمریکایی‌ها برای یک‌سوم کرسی‌های مجلس سنا و تمامی کرسی‌های مجلس نمایندگان هم رای می‌دهند.

رقابت‌های ایالتی پس از این، از جمله انتخابات روز سه‌شنبه در ویرجینیای غربی و نبراسکا، می‌تواند محکی باشد برای دونالد ترامپ که چه‌قدر می‌تواند پایگاه رای خود را گسترش دهد.

فقر و زغال‌سنگ به ضرر کلینتون

کارزار هیلاری کلینتون در ویرجینیای غربی با مقاومت‌هایی روبه‌رو شده بود.

وزیر خارجه سابق آمریکا در ماه مارس در یک نشست انتخاباتی با مردم، درباره مسائل زیست‌محیطی گفت که می‌خواهد شرکت‌های استخراج زغال‌سنگ تعطیل شوند.

این شرکت‌ها که با کاهش تقاضا و مقررات زیست‌محیطی جدید دست‌وپنجه نرم می‌کنند، از عمده‌ترین منابع اشتغال در ویرجینیای غربی هستند.

پس از واکنش منفی افکار عمومی به این موضع خانم کلینتون، او بعدتر گفت که منظورش را اشتباه بیان کرده است و این‌که او می‌خواهد صنایع نوین را به ایالت ویرجینیای غربی بیاورد.

در مقابل شعارهای انتخاباتی برنی سندرز، سناتور چپ‌گرا، در این ایالت که از فقیرترین ایالت‌های آمریکاست، نفوذ خوبی داشت.

با این حال علیرغم پیروزی آقای سندرز در ویرجینیای غربی، وضعیت کنونی چندان تغییری نمی‌کند چون این ایالت ۲۹ امتیاز بین فرستادگان انتخاباتی دارد که چندان بزرگ نیست.

اما چنین موفقیتی می‌تواند به هدف کنونی ستاد تبلیغاتی برنی سندرز کمک کند؛ این‌که تا پایان رقابت‌های ایالت به ایالت، هم‌چنان تبلیغ کند و از سیاست‌هایش بگوید به این امید که بر جهت‌گیری نهایی حزب دموکرات در انتخابات پاییز تاثیر بگذارد.