متمم منع خریداری آب سنگین از ایران در سنا شکست خورد

متمم منع خریداری آب سنگین را تام کاتن ارائه کرده بود

منبع تصویر، na

توضیح تصویر،

متمم منع خریداری آب سنگین را تام کاتن ارائه کرده بود

متمم یک سناتور جمهوری خواه برای جلوگیری از خریداری آب سنگین توسط دولت باراک اوباما از ایران ناکام مانده است.

این متمم را سناتور تام کاتن در طرح بودجه انرژی گنجانده بود و برای آنکه برای بحث به صحن کامل سنا برود نیازمند ۶۰ رای بود با این حال فقط موفق به جلب حمایت ۵۷ سناتور - در مقابل ۴۲ رای منفی - شد.

تام کاتن پس از این رای گیری متمم خود را پس گرفت و سنا قرار است طرح بودجه انرژی را دوباره پس از حذف این متمم به رای بگذارد.

این تحول یک روز پس از آن است که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ادامه مذاکره برای فروش آب سنگین به آمریکا خبر داد.

آقای صالحی روز ۲۱ اردیبهشت (۱۰ مه) گفت که "فعلا در حال مذاکره هستیم و باید نحوه پرداخت پول کاملا مشخص شود."

سناتورهای دموکرات روز ۲۷ آوریل طرح بودجه انرژی را برای جلوگیری از پیشرفت متمم سناتور کاتن مسدود کرده بودند.

آمریکا ماه پیش طرح خریداری ۳۲ تن آب سنگین مورد استفاده در راکتورهای هسته‌ای از ایران را تایید کرد. آن خریداری بخشی از توافق جامع اتمی ایران (برجام)‌ بود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند ایران برای پیدا کردن خریدار آب سنگین خود با مشکل رو به‌رو است و نگران آن هستند که میزان ذخیره این ماده از حد مجاز بالاتر برود.

بر اساس برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ایران باید میزان ذخیره آب سنگین خود را در مرحله اول اجرای توافق به کمتر از ۱۳۰ تن و در مرحله بعد به ۹۰ تن برساند.

آب سنگین رادیواکتیو نیست اما کاربردهای پژوهشی و پزشکی دارد و می شود از آن برای تولید پلوتونیوم قابل استفاده در سلاح استفاده کرد.

سناتور تام کاتن از مخالفان سرسخت توافق اتمی با ایران است که اواسط ماه ژانویه به اجرا گذاشته شد.