چرا روستایی در لبنان برای رئیس‌جمهوری جدید برزیل جشن گرفته؟

حق نشر عکس AFP
Image caption نزار تامر (سمت چپ) می‌‌گوید پسرعمویش میشل تامر باعث افتخار بتعبورا است

بتعبورا دهکده‌ای در شمال لبنان، هزاران کیلومتر دورتر از برزیل، برای انتخاب میشل تامر به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور جشن گرفته است.

بتعبورا روستایی است مانند سایر روستاها در لبنان. باغ‌های زیتون فراوان دارد و روزها در آن‌ به آرامی می‌گذرند.

اما اخیرا این روستا از آن‌ رو که خانه آبا اجدادی میشل تامر، رئیس‌جمهوری جدید برزیل را در خود جای داده، در کانون توجه قرار گرفته است.

میشل تامر ۷۵ ساله ،استاد حقوق دانشگاه، هفته گذشته پس از آن ‌که سنای برزیل به تعلیق دیلما روسف - تا پایان دوران محاکمه‌اش - رأی داد، به عنوان رئیس جمهوری موقت کشور انتخاب شد.

بصام بربر، شهردار بتعبورا، می‌گوید "حالا که تامر رئیس‌جمهور شده، امیدوارم که راه اجداد خویش را دنبال کند و مردم برزیل را با یکدیگر متحد سازد – همان‌گونه که مردم بتعبورا با هم متحدند و همواره بهترین مسیر‌ها را در زندگی‌ جستجو می‌‌کنند."

او در ادامه می‌گوید که "امیدوارم تامر بتواند مشکلات مردم برزیل را حل کند، ملت‌ برزیل بسیار از هم گسیخته‌اند و نیاز به کسی دارند تا آنها را متحد سازد."

حق نشر عکس Bassam Barbar
Image caption آقای تامر آخرین بار در سال ۲۰۱۱ از روستای بتعبورا دیدن کرد

خانواده آقای تامر تا سال ۱۹۲۵ در بتعبورا زندگی‌ می‌‌کردند و برادر و دو خواهر او در این روستا متولد شدند.

و آقای بربر مشتاقانه منتظر است که ورود دوباره میشل تامر، رئیس‌جمهور پرجمعیتترین کشور آمریکای جنوبی، را خوش آمد بگوید.

"من می‌خواهم برای او پیغامی بفرستم و بگویم که چقدر به او افتخار می‌‌کنیم و مشتاقانه انتظار سومین دیدار او از این روستا را می‌کشیم، آن هم به عنوان رئیس‌جمهوری."

میشل تامر که سال ۱۹۴۰ در سائو‌پائولو متولد شده، تا حالا دو بار در سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۱۱ از روستای آبا و اجدادی خود دیدن کرده.

بر اساس گفته‌های آقای بربر، تمام ۷۰۰ نفر ساکن بتعبورا از رئیس‌جمهوری آقای تامر حمایت می‌‌کنند، هر چند که او در برزیل آن‌قدر‌ها هم محبوب نیست – ۵۸ درصد شرکت‌کنندگان یک نظرسنجی جدید گفته‌اند که او را به عنوان رئیس‌جمهوری نمی‌پذیرند.

پس از آخرین ملاقات تامر از بتعبورا در سال ۲۰۱۱، یکی‌ از خیابان‌های این روستا را به یاد او نامگذاری کردند. بر روی تابلوی این خیابان، به هر دو زبان عربی‌ و پرتغالی با افتخار نوشته شده: خیابان میشل تامر، معاون رئیس‌جمهوری برزیل.

و درست یک هفته پیش از آن‌ که تامر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، باغی‌ که به احترام او با هزینه‌ای حدود ۱۰۰ هزار دلار در بتعبورا ساخته شده بود هم افتتاح شد.

یک روز پس از آن‌ که تامر ریاست‌جمهوری برزیل را عهده‌دار شد، آقای بربر جشنی را به افتخار تامر در بتعبورا ترتیب داد که در آن موسیقی محلی لبنان نواختند و زنی در آن عربی رقصید.

پس از آتش‌بازی، آقای بربر به خیابان میشل تامر رفت و با اسپری رنگ‌ کلمه "معاون" را از روی تابلوی خیابان خط زد.

  • 'حمایت بی‌ قید و شرط'

بخشی از عدم محبوبیت میشل تامر در برزیل به این دلیل است که نام او در تحقیقاتی‌ که توسط پلیس راجع به پروژه پول‌شویی معروف به "کار واش" صورت گرفته بود ذکر شده، ولی او می‌گوید هیچ نقشی در پرونده فساد شرکت نفتی پتروبراس نداشته و کارهایش تماما قانونی بوده.

حق نشر عکس AFP
Image caption بقایای خانه‌ای که روزگاری محل زندگی‌ خانواده میشل تامر بوده و حالا به حال خود رها شده

اما مردم بتعبورا توجه چندانی به اتهامات آقای تامر نشان نداده‌اند.

میشل المر که در بتعبورا تاجر است می‌‌گوید "من اتهاماتی را که به تامر زده‌اند دنبال نکرده‌ام و اطلاع چندانی راجع به موقعیت سیاسی او ندارم. من فقط از تامر به خاطر اصالت لبنانی‌اش حمایت می‌‌کنم."

الیاس سوعید سیم‌کش برزیلی لبنانی‌تباری است که در تیته به دنیا آمده – یعنی‌ محل تولد تامر.

الیاس ۵۰ سال پیش به لبنان برگشت، با دختری لبنانی ازدواج کرد و صاحب سه‌ فرزند شد.

او می‌‌گوید دورانی که در برزیل زندگی‌ می‌‌کرده، خانواده‌اش با خانواده آقای تامر رفت و آمد داشته‌اند.

الیاس به ما گفت "وقتی‌ در سال ۱۹۹۷ در بتعبورا من را دید شناخت و چند کلمه‌ای با هم صحبت کردیم. با وجود اتهاماتی که در برزیل به او می‌‌زنند، از او خوشم می‌‌آید."

خانه‌ای که زمانی‌ به خانواده آقای تامر تعلق داشته، حدود ۲۰۰ سال عمر دارد. بخش‌هایی از این خانه خراب شده و تقریبا هفتاد سال است که آن را به حال خود رها کرده‌اند.

اما پسرعموی رئیس‌جمهور، نزار تامر، که در همسایگی آن‌ خانه زندگی‌ می‌کند، قصد دارد آن‌ را به موزه تبدیل کند.

نزار می‌‌گوید: "این که فردی از این روستای کوچک به موفقیتی بزرگ در خارج از کشور دست پیدا کند، سمبل افتخار بتعبورا است."

حق نشر عکس AFP
Image caption ساکنین بتعبورا امیدوارند که تامر به بهبود روابط برزیل و لبنان کمک کند

البته آقای تامر تنها برزیلی لبنانی‌تباری نیست که توانسته در این کشور به درجات عالی دست پیدا کند.

شهردار سائو‌پائولو – بزرگترین شهر برزیل و مرکز اقتصادی کشور – فرناندو حداد نام دارد که لبنانی‌الاصل است.

ژیلبرتو قصاب، شهردار پیشین سائو‌پالو و ژرالدو الکمین، فرماندار ایالت سائو‌پائولو، نیز ریشه‌های لبنانی دارند.

نزار معتقد است که انتخاب پسرعمویش به عنوان رئیس‌جمهور برزیل نتایج خوبی‌ در پی‌ خواهد داشت. او می‌‌گوید: "فرزندان بسیاری از روستاهای دور و نزدیک در لبنان به موفقیت‌های بزرگ در اطراف دنیا دست یافته‌اند."

"من معتقدم که حضور میشل تامر می‌‌تواند برای برزیل، و همچنین لبنان، بسیار مفید باشد و به روابط بهتر بین دو کشور کمک کند."

مطالب مرتبط