پلیس قزاقستان ده‌ها معترض اصلاحات ارضی را دستگیر کرد

پلیس قزاقستان تجمع‌های برنامه‌ریزی‌شده برای اعتراض به اصلاحات ارضی در این کشور را پراکنده کرده و ده‌ها معترض را در شهرهای مختلف دستگیر کرده است.

فعالان سیاسی در قزاقستان برای اعتراضات سراسری فراخوان داده بودند اما تجمع ممنوع اعلام شد و در چندین شهر قزاقستان ماموران پلیس، که برخی لباس‌های ویژه ضد شورش و ماسک داشتند، خیابان‌ها و میدان‌ها را بستند.

پلیس برای مدت کوتاهی چند روزنامه‌نگار را هم بازداشت کرد، هرچند وزارت کشور قزاقستان گفته این اتفاق ناشی از "سوء تفاهم" بوده است.

در چند هفته اخیر اعتراضات وسیعی به برنامه اصلاحات ارضی دولت انجام شده و در شهرهای مختلف هزاران نفر گرد آمده بودند.

بنا به اصلاحات مورد نظر دولت قزاقستان، خارجی‌ها می‌توانند زمین‌های کشاورزی قزاقستان را در قراردادهای ۲۵ ساله اجاره کنند. نگرانی کشاورزان و زمین‌داران قزاقستانی از این است که سرمایه‌گذاران چینی به این ترتیب زمین‌های آنها را بگیرند.

اعتراضات خیابانی در قزاقستان نادر است و دولت نورسطان نظربایف، که قبل از فروپاشی شوروی قدرت را در قزاقستان در اختیار دارد، با مخالفان به سختی برخورد می‌کنند.

آخرین باری که در قزاقستان اعتراضات عمده‌ای برگزار شد در سال ۲۰۱۱ بود که کارگران صنعت نفت اعتصاب کردند. در آن مقطع پلیس با شلیک به معترضان ۱۴ نفر از آنها را کشت.

قزاقستان به درآمدهای نفتی بسیار وابسته است و سقوط جهانی قیمت نفت در ماه‌های اخیر وضعیت اقتصادی این کشور را دشوار کرده است.