وزیر برزیلی به دلیل 'حمایت از محدود شدن رسیدگی به فساد دولتی' استعفا داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption یوکا (چپ) در کنار تامر (وسط) و رئیس مجلس سنا - مکالمه یوکا به یک سناتور سابق به استعفای او از دولت منجر شد

یک عضو مهم دولت موقت برزیل از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

رومرو یوکا، وزیر برنامه‌ریزی در کابینه رئیس جمهوری موقت برزیل، پس از انتشار متن نوار ضبط شده گفتگوی او با یکی از مظنونان یک پرونده مهم فساد مالی در یکی از روزنامه‌های برزیلی تصمیم به استعفا گرفت.

این گفتگو به روزهای قبل از تعلیق دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل، تعلق دارد و در آن آقای یوکا گفته معتقد است که به منظور محدود کردن روند رسیدگی به اتهامات فساد در تشکیلات دولت سابق، لازم است "توافقی ملی" بین احزاب مختلف صورت گیرد.

در متن این گفتگو که در روزنامه برزیلی منتشر شده، آقای یوکا به یکی از سناتورهای سابق که به اتهام فساد مالی تحت بررسی است، گفته است که برای جلوگیری از تخریب وجهه دستگاه حکومتی، لازم است دامنه تحقیقات در مورد فساد مالی مقامات کنونی و سابق محدود شود.

روز ١٢ مه سال جاری، سنای برزیل به تعلیق دیلما روسف از سمت ریاست جمهوری تا پایان رسیدگی به اتهام او در زمینه تخلف از قوانین مالی در برداشت از منابع مالی شرکت‌های دولتی جهت تامین بودجه دولت رای داد. با تعلیق خانم روسف، معاون او میشل تامر، که حزب او پیشتر از ائتلاف دولتی خارج شده بود، سمت ریاست جمهوری موقت را برعهده گرفت. خانم روسف شخصا به فساد مالی متهم نشده اما برخی از اعضای حزب کارگران او در ارتباط با فساد مالی تحت بررسی قرار گرفته‌اند.

چند هفته پیش از رای به تعلیق خانم روسف، قاضی برزیلی حکم رسیدگی به اتهام فساد علیه لوئیز دا سیلوا، رئیس جمهوری سابق را صادر کرده بود اما خانم روسف او را به سمت رئیس دفتر رئیس جمهوری منصوب کرد که مانع از ادامه رسیدگی قضایی به این اتهام شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption روسف و دا سیلوا - روسف به فساد مالی متهم نبود اما شماری از سیاستمداران زمان زمامداری دا سیلوا به این اتهام تحت بررسی هستند

مهمترین پرونده‌های فساد علیه مقامات سابق دولت به دریافت‌های غیرقانونی شماری از سیاستمداران، به ویژه اعضای حزب کارگران، از شرکت نفتی نیمه دولتی پتروبراس در زمان ریاست جمهوری آقای دا سیلوا ارتباط دارد.

رومرو یوکا تایید کرده است که گفتگوی یکساعته با سناتور سابق در محل کار یا خانه خود او صورت گرفته اما مشخص نیست که چگونه تمامی این مکالمه ضبط شده و نوار آن در اختیار روزنامه برزیلی قرار گرفته است.

آقای یوکا در عین حال گفته است که در این مکالمه، صرفا نظری را مطرح کرده بود و هرگز در صدد بر نمی‌آمد با سوء استفاده از موقعیت خود، در روند قضایی رسیدگی به اتهامات فساد مالی اخلال ایجاد کند. مسئول پرونده‌های فساد مالی نیز گفته است که بدون توجه به اینکه منظور واقعی وزیر مستعفی چه بوده، هیچ فرد یا دستگاهی اجازه نخواهد داشت روند رسیدگی به این پرونده ها را با مشکل مواجه سازد.

کناره‌گیری وزیر برنامه‌ریزی برزیل، که از جمله افراد مورد اعتماد میشل تامر بوده و از او به عنوان یک سیاستمدار قابل نام برده می‌شد، ضربه سنگینی به توانمندی دولت موقت است که با مشکلات متعدد پس از تعلیق رئیس جمهوری سابق مواجه است. در حال حاضر، لایحه بودجه سالانه دولت به دلیل مخالفت‌های اعضای مجلس نمایندگان با جزئیات آن هنوز تصویب نشده در حالیکه اگر این لایحه تا ماه آینده تصویب و اجرایی نشود، دولت مجوز قانونی برای تامین منابع لازم برای اداره امور را نخواهد داشت و دستگاه‌های دولتی با خطر تعطیل مواجه خواهند شد.

مطالب مرتبط