چندین هلی‌کوپتر و خودرو نظامی روسیه در سوریه 'در نتیجه حمله داعش' منهدم شدند

حق نشر عکس Stratfor BBC Grab
Image caption تصویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد تعدادی هلی‌کوپتر و کامیون نظامی روسیه کاملا سوخته و منهدم شده است

تعدادی هلی‌کوپتر و خودروهای نظامی روسیه در سوریه سوخته و از میان رفته است.

تصاویر ماهواره‌ای که در اختیار بی‌بی‌سی قرار گرفته نشان می‌دهد که هفته گذشته، چهار هلی‌‌کوپتر و بیست کامیون نظامی روسی در داخل یک پایگاه هوایی متعلق به این کشور واقع در مناطق مرکزی سوریه به طور کامل سوخته و از بین رفته‌اند.

این پایگاه هوایی که به تی-٤٠ شهرت دارد، در مسافت حدود ٦٠ کیلومتری پالمیرا واقع است و مورد استفاده هم نیروهای روسی و هم نیروهای دولتی سوریه بوده است. در اثر این آتش سوزی، یک واحد کامل هلی‌کوپترهای رزمی به طور کامل منهدم شده است.

شرکت آمریکایی استراتفور، که در زمینه گردآوری اطلاعات فعالیت دارد، با انتشار این عکس‌ها گفته است که احتمال می‌رود شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - مسئول انهدام این تجهیزات باشند.

به گفته این شرکت، ظاهرا این پایگاه هدف پرتاب موشک یا آر پی جی توسط داعش قرار گرفت و احتمال دارد اصابت موشک‎‌ها به مخزن سوخت پایگاه باعث وقوع آتش سوزی گسترده شده باشد.

در خبری که در خبرگزاری رسمی داعش منتشر شده، این گروه مستقیما مسئولیت انهدام هلی‌کوپترها و خودروهای روسی را برعهده نگرفته و تنها گفته است که این تجهیزات سوخته است. در زمان وقوع حادثه در هفته گذشته، این خبرگزاری پیشتر تصویری از یکی از شبه‌نظامیان داعش را در حال شلیک آر پی جی به سوی این پایگاه منتشر کرده بود.

وبسایت متعلق به یک گروه مخالف دولت روسیه به نقل از مقامات سوری گفته است که آتش سوزی گسترده در بخش سوری این پایگاه باعث آتش گرفتن مخزن سوخت شد و آتش به خودروهای مستقر در این محل سرایت کرد. مقامات روسی و سوری در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

بعضی کارشناسان گفت‌ اند که ممکن است که در این پایگاه به دلایلی آتش‌سوزی روی داده و باعث انفجار مخزن سوخت شده باشد.

هنوز مقامات روسی یا سوری در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده‌اند.

روز دوشنبه این هفته، یک رشته انفجار در مناطق شهری سوریه روی داد که به گفته خبرگزاری دولتی سوریه، در نتیجه آن دست کم ٧٨ نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند. گروه دولت اسلامی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.