'پیشرفت عمده' در مذاکرات حوزه یورو در مورد یونان

حق نشر عکس AFP
Image caption ولفگانگ شوبل وزیر دارایی آلمان (راست) با ادوارد سیکلونا وزیر دارایی مالت (وسط) و الکساندر استاب وزیر خارجه فنلاند حرف می زند

وزرای دارایی حوزه یورو می گویند با ارائه وام های نجات مالی بیشتر به یونان و همچنین تخفیف بدهی این کشور موافقت کرده اند و این توافق را "پیشرفتی عمده" خوانده اند.

این وزرا پس از مذاکرات پایان شب در بروکسل با آزاد کردن ۱۰.۳ میلیارد یورو وام تازه برای یونان موافقت کردند.

این تصمیم دو روز پس از آن گرفته می شود که پارلمان یونان لایحه تازه ای را برای کاهش بودجه و افزایش مالیاتی که مورد درخواست وام دهندگان بین المللی بود تصویب کرد.

این وزرا همچنین گفتند که یونان در نهایت از تخفیف بدهی بهره مند خواهد شد.

تخفیف بدهی یونان یکی از درخواست های کلیدی صندوق بین المللی پول (آی ام اف) بود که می گفت بدهی یونان در سطح کنونی یعنی ۱۸۰ درصد تولید ناخالص ملی قابل دوام نیست.

معامله تازه پس از ۱۱ ساعت گفت‌وگو میان ۱۹ وزیر حوزه یورو اعلام شد.

حق نشر عکس EPA

جرون دیسلبلوم رئيس این گروه در ساعات نخست چهارشنبه گفت:‌ "ما در مورد یونان به یک پیشرفت عمده دست یافتیم که به ما امکان می دهد وارد فاز تازه ای در برنامه مساعدت مالی یونان شویم."

صندوق بین المللی پول از این توافق استقبال کرده و گفته که در طرح نجات شرکت خواهد کرد. تحلیل‌گران می گویند که مشارکت این صندوق در این برنامه جنبه حیاتی دارد.

یونان سال گذشته با سومین بسته نجات مالی به ارزش ۸۶ میلیارد یورو موافقت کرد و در مقابل قبول کرد اصلاحاتی اقتصادی را اعمال کند.

تازه ترین لایحه در این زمینه روز یکشنبه در پارلمان یونان تصویب شد که علاوه بر کاهش بودجه و افزایش مالیات، یک صندوق خصوصی سازی دولتی - که حوزه یورو خواستار آن شده بود - ایجاد می کند.

مخالفان آن لایحه روز یکشنبه در برابر پارلمان تظاهرات کردند.