سازمان ملل از تصمیم حماس برای اجرای حکم اعدام در غزه ابراز نگرانی کرد

دادگاه‌های نظامی چندین نفر را در غزه به اعدام محکوم کرده‌اند
توضیح تصویر،

دادگاه‌های نظامی چندین نفر را در غزه به اعدام محکوم کرده‌اند

سازمان ملل متحد از این که جنبش فلسطینی حماس درصدد اجرای مجازات اعدام در نوار غزه است، ابراز نگرانی کرده است.

حماس کنترل نوار غزه در مناطق فلسطینی را در دست دارد و گفته است که می‌خواهد مجازات اعدام را در این منطقه به اجرا بگذارد.

نیکولای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح خاورمیانه، در مورد این که افرادی که در این منطقه به اشد مجازات محکوم می‌شوند، از روند دادگاهی عادلانه برخوردار بوده‌اند، ابراز تردید کرده است.

آقای ملادنوف گفته است از دریافت گزارش‌هایی که ممکن است مجازات اعدام در ملاء عام به اجرا در آید، آشفته شده است.

یک گروه فلسطینی گفته است که از سال ۲۰۰۷ به این سو در نوار غزه ۶۷ مورد اعدام وجود داشته است.

این رقم شامل افرادی نیست که از سوی حماس به خاطر همکاری با اسرائیل در زمان جنگ مجازات شده‌اند. در سال ۲۰۱۴ حداقل ۲۵ نفر به این دلیل تیرباران شدند.

روز چهارشنبه، مجلس تحت کنترل حماس در غزه، اجرای احکام اعدام در این منطقه بدون تائید محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی را که در کرانه غربی ساکن است، تصویب کرد.

یحیی موسی، یک نماینده عضو حماس به نیویورک تایمز گفته است که این جنبش لازم دیده برای رعایت ثبات اجتماعی در جامعه و پیشگیری از موارد قتل، مجازات اعدام را به اجرا در بیاورد.

از زمان کنترل نوار غزه توسط حماس، مجلس قانونگذاری فلسطینی جلسه‌ای تشکیل نداده و مخالفان حماس می‌گویند مصوبات این مجلس رسمیت ندارند.

هفته گذشته اسماعیل هنیه، رهبر حماس گفت ۱۳ فلسطینی در دادگاه‌های غزه به اعدام محکوم شده‌اند و احکام آنها به زودی به اجرا در خواهند آمد.

مرکز حقوق بشر فلسطینی ماه پیش گفت که یک دادگاه نظامی سه مرد را به جرم همکاری با اسرائیل به مرگ محکوم کرده است. از ابتدای امسال تا کنون برای ده نفر مجازات اعدام صادر شده است.

حماس از ژوئن سال ۲۰۱۴ و به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی با حضور جنبش فتح، از اجرای احکام اعدام خودداری کرد اما این دولت در سال ۲۰۱۵ تغییر کرد و اعضای حماس از آن کنار گذاشته شدند.

روزنامه نیویورک تایمز گفته است که در ماه فوریه امسال، شاخه نظامی حماس یک فرمانده خود را به دلیل سرقت و برقراری رابطه جنسی با یک مرد، اعدام کرده است.