سازمان ملل ائتلاف عربستان را به علت کشتار کودکان یمنی در لیست سیاه گنجاند

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد شدید از ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در یمن، آن را به کشتن کودکان متهم کرده و گفته این ائتلاف در لیست سیاه نیروهایی که حقوق کودکان را در جریان جنگ نادیده می‌گیرند، قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه (دوم ژوئن - سیزدهم خرداد) طی گزارشی اعلام کرد ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن طی سال گذشته بوده و در جریان حملات این ائتلاف ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده ائتلاف تحت رهبری عربستان مسئول نیمی از حملات نظامی به مدارس و بیمارستان‌ها در یمن بوده است.

به گزارش رویترز، دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل متحد هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

آقای بان همچنین تاکید کرده "با افزایش و گسترش درگیری‌ها (در یمن) ، خشونت علیه کودکان به طرز وحشتناکی افزایش یافت. شبه‌نظامیان حوثی و انصارالله در کنار ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، دو گروهی بودند که اکثر حملات به مدارس و بیمارستان‌ها را مرتکب شدند."

جنگویان حوثی، نیروهای دولتی یمن و شبه نظامیان حامی دولت در این کشور از ۵ سال پیش به لیست سیاه ناقضان حقوق کودک در جنگ یمن اضافه شده بودند. القاعده یمن هم در این لیست قرار دارد.

حق نشر عکس GETTY

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، از سال گذشته حملات خود علیه حوثی‌های یمن و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن را آغاز کرد.

شبه‌نظامیان حوثی‌ که گفته می‌شود تحت حمایت ایران قرار دارند، از سال گذشته با پیشروی به سوی جنوب توانستند بخش‌های مهمی از این کشور، از جمله صنعا، پایتخت، را تصرف کنند و موجب فرار عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری قانونی یمن، به عربستان شوند.

در گزارش سازمان ملل متحد علاوه بر نام بردن از طرف‌های درگیر در یمن، از دیگر نیروهای نظامی در این لیست سیاه سخن به میان آمده است؛ نیروهای نظامی در کنگو، افغانستان، سومالی، آفریقای مرکزی، عراق، مالی، میانمار، سودان، سودان جنوبی، کلمبیا، نیجریه، فیلیپین و سوریه.

در این گزارش همچنین ضمن اشاره به حمله هوایی به بیمارستانی در شهر قندوز افغانستان که محل استقرار پزشکان بدون مرز بود، این حمله به "نیروهای بین‌المللی" نسبت داده شده و به همین علت نام آمریکا به این لیست سیاه اضافه نشده است.