مرمت محراب آرامگاه عیسی مسیح پس از دویست سال آغاز شد

پس از دویست سال مرمت محراب مقدس، جایی که مسیحیان آن را آرامگاه عیسی مسیح می‌دانند، از امروز آغاز شده است.

این محراب در کلیسای تاریخی مقبره مقدس، در بخش قدیمی بیت‌المقدس و برفراز دره جلجتا قرار دارد و از ستون‌ها، چراغهای پیه‌سوز و شمع‌های عظیم تشکیل شده است.

محراب در جایی ساخته شده که مسیحیان عقیده دارند بدن عیسی مسیح پس از به صلیب کشیده شدن، در آنجا تدهین، در کفن پوشانده و دفن شده است.

توضیح تصویر،

محراب آرامگاه عیسی مسیح

فاصله این محراب با محل به صلیب کشیده شدن پیامبر مسیحیان چند صد متر بیشتر نیست.

هر یک از بخش‌های کلیسای مقبره مقدس که به کلیسای رستاخیز هم شهرت دارد، در کنترل یکی از شاخه‌های مسیحیت است؛ کلیسای کاتولیک روم، کلیسای ارتودوکس یونان و کلیسای ارامنه.

این سه کلیسا که هر سه مالک این محراب هستند دعا و نیایش خود را در ساعتهای مختلف روز و شب برگزار می‌کنند.

روحانیون سه شاخه مسیحیت که در این کلیسا کار، نیایش و موعظه می‌کنند، با هم در رقابتند، هر یک بشدت از محدوده خود محافظت می‌کند و تمام امور آن مثل نگهداری و نظافت و مراقبت را در دست خود نگه می‌دارند.

آنها گاهی کارشان به اختلاف نظر و و جر و بحث می‌کشد و در سال ۲۰۰۸ حتی منجر به زدوخورد بین ارامنه و ارتودکس‌های یونان شد.

اما این بار روحانیون مسئول در این کلیسا، اختلاف‌ها را کنار گذاشتند و هم‌عقیده شدند که محراب به مرمت نیاز دارد و این مرمت به نام هر سه کلیسا انجام خواهد شد.

توضیح تصویر،

محراب آرامگاه عیسی مسیح

آنتونیا موروپولو مسئول علمی مرمت می‌گوید پی بنای محراب محکم و پا برجا است اما خود بنا به رسیدگی سریع نیاز دارد چون گذر زمان و عوامل محیطی مثل تاثیر آب، رطوبت و دود شمع باعث آسیب آن شده است.

حتی سال گذشته پلیس اسرائیل بر اساس گزارش میراث فرهنگی این کشور، که بنا را نا امن تشخیص داده بود، برای مدت کوتاهی کلیسا را بست.

به گفته خانم موروپولو حتی یک سازه فلزی که بریتانیایی‌ها در سال ۱۹۴۷ برای تقویت بنا ساختند اکنون خود نیاز به رسیدگی دارد چون استحکام خود را از دست داده است.

توضیح تصویر،

نیایش مومنان در مقابل محراب آرامگاه عیسی مسیح

علاوه بر این باید این بنا را در مقابل زلزله هم محافظت کرد.

انتظار می‌رود این مرمت بین هشت تا دوازده ماه طول بکشد و ۳.۳ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

قرار است کار مرمت در ساعت‌های اولیه صبح و دیر وقت شب انجام شود تا نیایش‌ها و نیز بازدید گردشگران از کلیسا مختل نشود.

این کلیسا مقبره مقدس یکی از قدیمی ترین کلیساهای دنیا است و امپراتور روم، کنستانتین، آن را ۳۲۵ سال بعد از میلاد مسیح ساخته است.

توضیح تصویر،

حیاط کلیسای مقبره مقدس

حاکم بأمرالله ششمین خلیفه فاطمی آن را در ۱۰۰۹ میلادی ویران کرد اما صلیبیون در قرن دوازدهم آن را بازسازی کرده و به شکل فعلی در آوردند.

در سال ۱۸۱۰ این کلیسا آتش گرفت و تمام آن بجز محراب از بین رفت. در آن زمان برای آخرین بار کلیسا مرمت و بازسازی انجام شد.

توضیح تصویر،

بخشی از صحن کلیسای مقبره مقدس

در سال ۱۸۵۲، مقامات عثمانی که بر سرزمین‌های مقدس حکومت می‌کردند برای پایان دادن به مناقشه دائمی در کلیسا، مجموعه‌ای از مقررات و قوانین بسیار اکید را وضع کردند که تا به امروز به همان شدت و حدت پابرجاست.