بان کی مون حذف ائتلاف سعودی از لیست سیاه را 'تصمیمی سخت و دشوار' خواند

حق نشر عکس AP

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، خارج کردن ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از فهرست سیاه عاملان کشتار کودکان یمنی را تصمیمی "دشوار و دردناک" خواند.

آقای بان امروز، پنجشنبه ٩ ژوئن، در جمع خبرنگاران گفت همچنان از محتوای گزارش خود درباره مسئولیت ائتلاف سعودی در کشتن حداقل ۵۱۰ کودک یمنی و زخمی کردن ۶۶۷ کودک دیگر دفاع می‌کند، اما با در نظر گرفتن تبعات قطع احتمالی کمک‌های مالی برخی از کشورهای عرب به سازمان ملل، ناگزیر شده که به عنوان هماهنگ‌کننده ارشد امور سازمان ملل چنین تصمیمی بگیرد.

دبیر کل سازمان ملل گفت عربستان سعودی او را تحت فشار غیر قابل قبولی قرار داد و تهدید کرد که کمک‌های حیاتی مالی‌اش را قطع خواهد کرد، کمک‌هایی که به گفته آقای بان صرف رسیدگی به میلیون‌ها کودک در فلسطین، سوریه، یمن و سودان جنوبی می‌شود.

سازمان ملل متحد هفته گذشته ائتلاف سعودی را در گزارشی مسئول کشتار صدها کودک یمنی معرفی کرد اما روز دوشنبه به دنبال واکنش شدید عربستان سعودی اعلام شد نام این ائتلاف موقتا از فهرست سیاه مسببان مرگ کودکان یمنی خارج می‌شود.

امروز عبدالله بن یحیی المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، استفاده کشورش از فشار و تهدید را رد کرد و گفت: "ما از تهدید استفاده نکردیم... اما اگر چنان فهرستی منتشر و با ائتلاف به آن شکل غیرمنصفانه برخورد شود، واضح است که این بر روابط ما با سازمان ملل تاثیر خواهد گذاشت. اما ما هرگز نگفتیم که روابطمان با سازمان ملل را قطع می‌کنیم."

حق نشر عکس AP

تصمیم سازمان ملل برای حذف ائتلاف سعودی از لیست عاملان کشتار کودکان یمنی خشم گروه‌های حقوق بشری را برانگیخته است.

سازمان عفو بین الملل این اقدام را "شرم‌آور" خوانده و گفته است این کار اعتبار سازمان ملل را به خطر می‌اندازد. عفو بین الملل می‌گوید چنین کاری در تاریخ سازمان ملل بی سابقه است که گزارش منتشر شده خود درباره کودکان قربانی در درگیری‌های مسلحانه را تغییر بدهد.

عفو بین الملل فشار کشورهای ائتلاف به سازمان ملل را کاری "خلاف وجدان" خواند.

رویترز از قول منبعی که خواست نامش فاش نشود نوشت وزرای خارجه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و کشورهای سازمان همکاری‌های اسلامی پس از قرار گرفتن ائتلاف سعودی در لیست سیاه بان کی مون را زیر رگبار تلفن‌هایشان گرفتند. یک مقام سازمان ملل هم از "فشاری همه جانبه" در این رابطه خبر دارد.

رویترز از قول منبع دیپلماتیکی دیگر نوشت که سازمان ملل مورد انواع فشارها و تهدیدها قرار گرفت و از جمله تهدید شد که روحانیون سعودی فتوایی علیه سازمان ملل داده و آن را غیراسلامی معرفی کنند.

عربستان سعودی و متحدانش از سال گذشته برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت وارد جنگ در یمن شده‌اند. به گزارش سازمان ملل هزاران غیرنظامی یمنی، از جمله صدها کودک، در عملیات ائتلاف سعودی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط