رئیس سیا: مقامات عربستان در حوادث یازده سپتامبر دست نداشته‌اند

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفته است که دولت عربستان سعودی و مقام‌های رسمی آن کشور، هیچ نقشی در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نداشته‌اند.

آقای برنان در گفتگویی با شبکه خبری "العربیه" با اشاره به ۲۸ صفحه‌ محرمانه از یک گزارش بلند کنگره آمریکا گفت که این گزارش نشان خواهد داد که دولت عربستان سعودی و مقام‌های رسمی آن کشور، هیچ نقشی در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نداشته‌اند.

رئیس سیا گفت: "به نظر من این ۲۸ صفحه منتشر خواهد شد و من از انتشار آن حمایت می‌کنم. و همه، شواهدی را خواهند دید که نشان می‌دهد دولت سعودی هیچ ارتباطی با آن (حملات ۱۱ سپتامبر) ندارد."

سخنان آقای برنان در حالی منتشر شده است که در ماه‌های اخیر، بویژه در رسانه‌های غربی حجم زیادی از اطلاعات در مورد ارتباط اشخاص و نهادهای بانفوذ عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ منتشر شده است.

عربستان سعودی این گزارش‌ها را نادرست می‌داند و دولت‌های آمریکا و بریتانیا نیز، اتهامات مطرح شده علیه مهم‌ترین متحد خود در جهان عرب را رد کرده‌اند.

تحقیقات

به دنبال حملات ۱۱ سپتامبر، جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا، یک کمیسیون تحقیق ۱۱ نفره متشکل از اعضای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه (عمدتا اعضای کنگره) را برای تحقیق در مورد این حملات منصوب کرد که به "کمیسیون ۱۱ سپتامبر" معروف شد. این کمیسیون، کار خود را در نوامبر ۲۰۰۲ شروع و در اوت ۲۰۰۴ با انتشار گزارشی ۵۷۶ صفحه‌ای به پایان رساند.

اما علاوه بر تحقیقات "کمیسیون ۱۱ سپتامبر"، بعد از این واقعه تحقیق مشترک دیگری نیز از سوی کمیته‌های اطلاعاتی مجلس نمایندگان و سنا انجام شد که نتیجه نهایی آن، پس از بررسی حدود نیم میلیون سند و مصاحبه با صدها شاهد، در گزارشی ۸۳۸ صفحه ای در دسامبر ۲۰۰۲ منتشر شد.

در این گزارش نهایی، ۲۸ صفحه کامل، که در واقع فصل چهارم آن تحت "یافته‌ها، بحث‌ها و روایت‌های مرتبط با برخی موضوعات حساس امنیت ملی" را تشکیل می‌دهند، طبقه‌بندی "محرمانه" گرفته و در متن گزارش سانسور شده است (بسیاری از رسانه‌ها، به اشتباه این ۲۸ صفحه را بخشی از گزارش "کمیسیون ۱۱ سپتامبر" منصوب جورج دبلیو بوش تلقی کرده‌اند که یافته‌های خود را یک سال و نیم بعد منتشر کرد).

۲۸ صفحه خبرساز، مشخصا در ارتباط با دخالت برخی مسئولان عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر است.