حمله به یک باشگاه شبانه همجنس‌گرایان در آمریکا ۵۰ کشته به جا گذاشت

شهردار اورلاندو در ایالت فلوریدا می‌گوید که ۵۰ نفر در حمله مسلحانه و گروگانگیری در یک باشگاه شبانه همجنسگرایان کشته و ۵۳ نفر زخمی شده‌اند.

مهاجم که به دست پلیس کشته شده، عمر متین ۲۹ ساله معرفی شده است.

پلیس گفته است که حدود سه ساعت پس از شروع تیراندازی وارد این محل شده و فرد مهاجم را که شماری گروگان در اختیار داشت، کشته است.

گفته می شود که این کشتار، مرگبارترین حمله مسلحانه در تاریخ معاصر آمریکا بوده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، عامل حمله شهروند آمریکا بوده و در خانواده ای افغان متولد شده بود.

+ بیشتر بخوانید: عمر متین که بود؟

منبع تصویر، CBC News

توضیح تصویر،

عمر متین

به گزارش رویترز، خبرگزاری اعماق وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، مدعی شده که داعش مسئول این حمله بوده و آن را کار یکی از "رزمندگان داعش" دانسته است. در این بیانیه معلوم نبود که آیا داعش مستقیما نقش داشته یا فقط مدعی است که الهام بخش حمله بوده است.

هنوز دقیقا روشن نیست که آیا عمر متین با اشخاص یا گروه‌هایی برای این حمله در ارتباط بوده است یا نه.

میر صدیق پدر عمر متین انگیزه پسرش را عقاید ضد همجنس‌گرایی او دانسته نه دلایل مذهبی. او به رسانه‌های آمریکا گفت پسرش اخیرا از دیدن دو مرد که در میامی در خیابان همدیگر را در آغوش گرفته بودند عصبانی شده بود.

او از طرف خود و خانواده‌اش از همه عذرخواهی کرد و گفت او هم مثل تمام آمریکا از این اتفاق تکان خورده است.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای با خانواده قربانیان و مجروحان حادثه ابراز همدردی کرده است.

جامعه مسلمانان آمریکا هم ضمن محکوم کردن این حمله با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده است.

به گفته سخنگوی اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا دو بار با عمر متین گفتگو کرده بود. بار اول در سال ۲۰۱۳ که اف‌بی‌آی درباره اظهارت "تند" او درباره یکی از همکارانش از او سوال کرده بود.

بار دیگر در سال ۲۰۱۴ اف‌بی‌ای درباره ارتباط عمر متین با یک مهاجم انتحاری، منیر ابو صلاح، از او تحقیق کرده بود اما شواهد قابل اعتنایی درباره ارتباط آن دو نیافته بود.

اف‌بی‌ای همچنین تأیید کرد که عمر متین دقایقی قبل از حمله به ۹۱۱ (شماره خدمات اورژانس در آمریکا) تلفن زده و بیعت خود را با داعش اعلام کرده است.

افرادی که موفق شده بودند از این باشگاه فرار کنند گفته اند که مهاجم ساعت ۲ صبح به وقت محلی در داخل باشگاه شروع به تیراندازی کرده بود.

برخی شاهدان عینی گفته اند که صدای ۵۰-۴۰ گلوله را شنیده اند.

پلیس تأیید کرده که فرد مهاجم یک سلاح تهاجمی، یک اسلحه کمری و یک وسیله انفجاری به همراه داشته و قبل از کشته شدن به سوی پلیس تیراندازی کرده است.

منبع تصویر، ORLANDO POLICE

توضیح تصویر،

پلیس و خودروهای اورژانس در صحنه

یک مرد که به هنگام حمله این مهاجم در داخل باشگاه بوده تصاویری از تیراندازی و صدای فریاد را در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده است.

یکی از شاهدان گفته است: "همه جا پر از زخمی بود. شمار زیادی از مجروحان در پارکینگ بودند. شلوار و بلوز مجروحان را برای پیدا کردن جای گلوله ها پاره کرده بودند."

اعضای خانواده مجروحان پس از حادثه برای باخبر شدن از وضعیت بستگانشان در مقابل بیمارستان ها جمع شدند.

گفته شده به هنگام وقوع این حمله بیش از ۱۰۰ نفر در داخل باشگاه بودند.

جزئیات بیشتر از حادثه

جان مینا، رئیس پلیس اورلاندو بعد از ظهر یکشنبه گفت که حمله در ساعت ۲:۰۰ صبح شروع شد. او گفت که ابتدا یک تبادل آتش میان مهاجم و یک مأمور محافظ باشگاه روی داد، اما معلوم نیست که این تبادل آتش در داخل باشگاه رخ داده یا در بیرون آن.

به گفته او، پس از آن بود که گروگان گیری شروع شد.

او گفت که پلیس پس از دریافت پیامک و عکس از گروگان ها در ساعت پنج صبح تصمیم گرفت تیمی از مأموران را به داخل باشگاه بفرستد.

او گفت که مظنون، که به نظر می رسید یک تفنگ نیمه خودکار لوله بلند و یک سلاح دستی داشت، در مبادله آتش با ۱۱ مأمور کشته شد.

همچنین معلوم شده است که مظنون چند سلاح را به طور قانونی در روزهای اخیر خریداری کرده بود.

به گفته یک سازمان ناظر (ردگیر تیراندازی های انبوه) سال گذشته ۳۷۲ مورد تیراندازی انبوه - که در آنها بیش از ۴ نفر کشته یا زخمی می شوند - در آمریکا اتفاق افتاده است. در این حوادث ۴۷۵ نفر کشته و ۱۸۷۰ نفر زخمی شدند.