سازمان ملل متحد: داعش علیه ایزدی‌ها مرتکب نسل‎کشی شده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption با دختران به عنوان غنیمت جنگی رفتار می‌شود

یک گروه تحقیق سازمان ملل متحد گفته است که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) علیه ایزدی‌های عراق و سوریه مرتکب نسل‌کشی شده است.

در گزارشی که کمیسیون تحقیق این سازمان، امروز پنجشنبه ۱۶ ژوئن منتشر کرده، آمده است که داعش علیه اعضای این اقلیت مذهبی و قومی "فجیع‎ترین جنایات" از جمله کشتار، شکنجه، بردگی جنسی را مرتکب شده است.

محققان کمیسیون مستقل سازمان ملل متحد در این گزارش از قدرت‎های بزرگ جهانی خواسته‎اند تا برای نجات دست‎کم ۳۲۰۰ ایزدی که در اسارت داعش هستند تلاش‎ بیشتری انجام دهند.

داعش که گروهی پیکارجوی افراطی و سنی مذهب است، ایزدی‎ها را شیطان پرست می‎داند که کشتار، آزار و به بردگی گرفتن آنها مجاز است.

در این گزارش هشدار داده شده است که هدف داعش "نابودی کامل" این گروه است.

در اوت ۲۰۱۴ پیکارجویان داعش با حمله به کوهستان سنجار در کردستان عراق، این منطقه عمدتا ایزدی نشین را تحت محاصره خود درآوردند.

آنها در نخستین ماه‌های تصرف بخش‌هایی از عراق، هزاران نفر از ایزدی‌ها را به اسارت درآوردند. بسیاری از آنان آواره شدند و گزارش‌ها حاکی از خشونت گسترده داعش علیه ایزدی‌ها، از جمله کشتار بسیاری از آنان بود.

در طی دو سال اخیر بارها گزارش‎هایی از پیدا شدن گورهای دسته جمعی حاوی صدها جسد ایزدیان منتشر شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تاکنون ده‌ها گور دسته جمعی حاوی اجساد صدها یزیدی پیدا شده است

در بخشی از این گزارش آمده است که پیکارجویان گروه دولت اسلامی صدها و حتی شاید هزاران نفر از زنان و دختران ایزدی، را که "غنیمت جنگی" تلقی می‎کند به بردگی جنسی کشیدند و در بازارهای برده فروشی فروختند و یا به عنوان "هدیه" به پیکارجویان سپردند.

ویتیت مونتاربورن، یکی از اعضای کمیسیون گفته است بسیاری از کسانی که توانستند از دست داعش فرار کنند روایت‎های وحشتناکی از تجاوزهای وحشیانه که معمولا به طور روزانه انجام می‎شد، تجاوزهای گروهی، شکنجه و کتک‎های شدید را بازگو کرده‎اند.

کمیسیون مستقل تحقیق در سازمان ملل متحد همچنین باخبر شده است که بسیاری از این زنان برای فرار از فجایعی که به سرشان می‎آمد، خودکشی می‎کردند.

بر اساس این گزارش کودکان زیر هفت سال با مادرهایشان اسیر می‎شوند و تحت همان شرایط بسیار بد زندگی می کنند و از سوی صاحبانشان مورد کتک و آزار روزانه قرار می‎گیرند.

پسران بالای ۷ سال به زور از مادرانشان جدا شده و به اردوگاه‎های داعش منتقل می‌شوند تا تحت تعلیم نظامی قرار گیرند.

مردان و پسران بالای ۱۲ سال از زنان و دختران جدا می‎شوند و "با هدف نابود کردن هویت ایزدی" در صورتی که به اسلام ایمان نیاورند کشته می‌شوند.