کابینه اسکاتلند 'اقدامات لازم برای دومین همه‌پرسی جدایی از بریتانیا را آغاز می‌کند'

حق نشر عکس AFP
Image caption نیکلا استورجن بعد از جلسه کابینه اسکاتلند گفت کارهای قانونی برای همه‌پرسی جدایی اسکاتلند آغاز می‌شود

نیکلا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، می‌گوید کابینه‌اش رسما توافق کرده تا اقدامات قانونی لازم برای برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا را آغاز کند.

خانم استورجن، امروز شنبه ۲۵ ژوئن، همچنین گفت که در اسرع وقت گفت‌وگو با نهادهای اتحادیه اروپا و اعضای آن برای "حفاظت از جایگاه اسکاتلند در اتحادیه اروپا" را دنبال خواهد کرد.

مردم اسکاتلند در همه‌پرسی روز پنج‌شنبه، ۲۳ ژوئن، با درصد نسبتا بالایی رای به ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا دادند، هر چند که نتیجه نهایی در کل بریتانیا رای به خروج از اتحادیه بود.

خانم استورجن گفته است که رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا نمی‌تواند اسکاتلند را مجبور به جدایی از این اتحادیه کند.

او گفت که یک هیئت مشورتی را برای تحقیق درباره اقدامات لازم برای برگزاری همه‌پرسی دیگری برای استقلال اسکاتلند از بریتانیا منصوب خواهد کرد.

خانم استورجن دیروز هم گفته بود که احتمال برگزاری همه‌پرسی تازه برای استقلال اسکاتلند بسیار زیاد است.

مردم اسکاتلند در همه‌پرسی سال ۲۰۱۴ به استقلال از بریتانیا رای منفی دادند.

+ بیشتر بخوانید: اسکاتلند از بریتانیا جدا می‌شود؟

روث دیویدسون، رهبر محافظه‌کاران اسکاتلند با برگزاری همه‌پرسی دیگری برای جدایی از بریتانیا مخالفت کرده و خواهان اولویت دادن به ثبات در شرایط موجود شده است.

بعد از اعلام نتیجه همه‌پرسی دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا که برای ماندن در اتحادیه تلاش می‌کرد از سمت خود استعفا داد.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت که از اعضا و طرفداران خواسته رای به ماندن بدهند، امروز گفت که از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد.

دیروز دو نماینده حزب کارگر در نامه‌ای به فراکسیون حزبی در مجلس خواهان رای عدم اعتماد به آقای کوربین شدند.