تحقیق درباره دلیل تصادف مرگبار ماشین تسلا

حق نشر عکس AFP

مقام‌های آمریکایی تحقیق در مورد علل وقوع سانحه خودروی تسلا را که موجب کشته شدن راننده آن شد، آغاز کرده‎اند.

روز گذشته، پنجشنبه ۳۰ ژوئیه، راننده یک خودروی ساخت شرکت تسلا مدل اس بعد از تصادف با یک کامیون کشته شد. این تصادف زمانی رخ داد که راننده خودرو را در حالت خودکار (اتو پایلت) قرار داده بود و رانندگی آن را بر عهده نداشت.

یکی از ویژگی‌های مهم خودروهای شرکت تسلا قابلیت اتو پایلت یا همان رانندگی خودکار است. این شرکت در تبلیغات خود ادعا کرده است که وجود چنین قابلیتی می‌تواند احتمال تصادفات را کاهش دهد.

تحقیقات بر روی این قابلیت خودورو برای تغییر جهت خودکار متمرکز است.

تسلا در بیانیه‎ای اعلام کرد: "به نظر می‎رسد که مدل اس قادر به تمایز قائل شدن بین رنگ سفید کامیون با نور درخشان آسمان نشده"، و به همین دلیل زمانی که کامیون سر راهش قرار گرفته، نتوانسته مسیر خود را تغییر دهد.

در این تصادف جاشوا براون، چهل ساله، راننده تسلا کشته شد. راننده کامیون در جریان این تصادف آسیبی ندیده است.

آقای براون پیشتر با دوربینی که روی داشبورد تسلا نصب کرده بود صحنه‎ای را هنگام رانندگی ضبط کرده و در سایت یوتیوب منتشر کرده است.

این ویدیو نشان می‎دهد که خودرو تسلا در شرایطی مشابه، توانسته بود مسیر را تغییر دهد و به این ترتیب مانع از تصادف با کامیونی شود که در جاده در حال حرکت بود.

آقای براون در نوشته‎ای که ضمیمه این ویدیو کرده است می‎گوید "تسلای مدل اس در حالت خودکار توانست از تصادف جلوگیری کند. این بهترین خودرویی است که تا به حال داشتم."