الی ویزل بازمانده آشویتز و برنده جایزه صلح نوبل درگذشت

الی ویزل از سال ۱۹۶۰ در آمریکا زندگی می‌کرد
توضیح تصویر،

الی ویزل از سال ۱۹۶۰ در آمریکا زندگی می‌کرد

الی ویزل، برنده جایزه صلح نوبل، نویسنده و فعال سیاسی در سن ۸۷ سالگی در آمریکا درگذشت.

آقای ویزل همچنین سفیر صلح سازمان ملل متحد در مسایل حقوق‌بشری بود.

کتاب خاطرات او از دوران زندگی‌اش در اردوگاه آشویتز آلمان نازی، باعث شهرت جهانی‌اش شد.

الی ویزل که در سال ۱۹۲۸ در رومانی و در خانواده ای یهودی به دنیا آمده بود در سال ۱۹۴۴ به اردوگاه آشویتز تبعید شد؛ جایی که مادر، پدر و خواهر کوچکش را از دست داد.

روایت خاطرات آقای ویزل از دوران نوجوانی‌اش در آشویتز با استقبال فراوان روبرو شد و مشوق او برای نوشتن ۴۰ کتاب بعدی‌اش شد.

او زندگی خود را وقف آگاه‌سازی در ارتباط با جنایات بشری دوران آلمان نازی کرد و آن طور که خودش اذعان کرده بود می‌خواست مطمئن شود که جهان آن فاجعه انسانی را هرگز فراموش نخواهد کرد.

کاربرد مکرر او از واژه هولوکاست، موجب شد که این اصطلاح با رفتار آلمان نازی با یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم مترادف شود.

الی ویزل در سال ۱۹۸۶ به علت فعالیت‌های درخشانش برای مقابله با خشونت، سرکوب و نژادپرستی موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.

او در سال ۱۳۸۸ یکی از ۴۵ برنده جایزه نوبل بود که در حمایت از معترضان انتخاباتی در ایران و همچنین شیرین عبادی، نامه‌ای سرگشاده را امضاء کرد.

الی ویزل در سال ۲۰۱۴ متنی را منتشر کرد که گروه فلسطینی حماس در آن به نازی ها تشبیه شده بود.

در واکنش به این متن، ۳۰۰ نفر از بازماندگان هولوکاست و اعقاب آنها با انتشار بیانیه ای دولت اسرائیل را به "نسل کشی" در غزه متهم کردند.

توضیح: در نسخه اولیه این خبر به اشتباه نوشته شده بود که الی ویزل امضاءکننده نامه‌ای بوده است که دولت اسرائیل را به "نسل کشی" متهم کرده که به این ترتیب اصلاح می‌شود.