عامل حمله نیس چه کسی است؟

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس منزل مسکونی محمد لحوایج بوهلال را تجسس کرد

دادستانی فرانسه رسما تایید کرد مردی که پشت فرمان کامیون سفید نشست و دست‎کم ۸۴ نفر از جمله ۱۰ کودک را در نیس کشت، محمد لحوایج بوهلال ۳۱ ساله و فرانسوی تونسی تبار بوده است. او از همسرش جدا شده بود و سه فرزند داشت. همسر سابق او اکنون تحت بازجویی پلیس است.

پلیس در اوایل سال جاری او را برای خشونت در حین رانندگی بازداشت و محکوم کرده بود اما سابقه افراط‎گرایی و یا ارتباط با گروه‎های افراط‌گرا را نداشت و نامش در فهرست امنیتی تحت نظر پلیس نبود.

او متولد شهر مساکن در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر ساحلی سوسه در تونس بود و مرتب به این کشور سفر می‎کرد. طبق گزارش‎ها او آخرین بار ۸ ماه پیش به تونس رفته بود. والدین او طلاق گرفته بودند و در فرانسه زندگی می‎کردند.

همچنین بر اساس گزارش رسانه‎های داخلی فرانسه او در ۲۰۱۲ در ارتباط با خشونت خانگی از ورود به منزل مسکونی خود با همسرش منع شده بود.

به گفته دادستانی هیچ گروهی مسئولیت انجام حمله را بر عهده نگرفته است اما این حمله دارای نشانه‎های حملات گروه‎های اسلامگرای افراطی است. در حال حاضر تحقیقات در مورد همدست احتمالی در حمله نیس ادامه دارد.

رسانه‎های داخلی می‎گویند گواهینامه رانندگی، کارت اعتباری و موبایل او نیز در داخل کامیون پیدا شده و پلیس صبح امروز جمعه، به منزل مسکونی او در محله آباتوار، در نزدیکی ایستگاه قطار نیس، یورش برد و آن را مورد تجسس قرار داد.

حق نشر عکس AP
Image caption پلیس گواهینامه رانندگی و کارت اعتباری او را در کامیون پیدا کرد

همسایه‎های او در ساختمان چهار طبقه‎ای که زندگی می‎کرد به پلیس گفتند که او مردی منزوی بود و جواب سلام کسی را نمی‎داد.

همسایه‎ها بارها او را در حالی که دوچرخه‎اش را از پله‎ها به بالا حمل می‎کرد تا به آپارتمانش در طبقه اول برسد، دیده بودند.

در ابتدای حمله شاهدان عینی تصور کرده بودند که راننده کامیون کنترل آن را از دست داده اما آنها زود متوجه شدند که اعمال او عمدی است.

یکی از شاهدان عینی گفت: "من حتی فرصت آن را داشتم که صورت او را ببینم. او ریش داشت و به نظر می رسید دارد لذت می‎برد."

بر اساس یکی از گزارش‎ها این فرد دو روز پیش از انجام حمله، کامیون را از یک شرکت کرایه خودرو در سن لوران دو وار، شهری در شرق نیس کرایه کرده بود.

با آنکه عامل حمله با خود اسلحه همراه داشت، اما سایر سلاح‎های دیگری که در داخل کامیون پیدا شد قلابی بوده‎اند و به همین دلیل این سوال بوجود آمده که عامل حمله تا چه حد از حمایت گروه‎های افراط‌گرا برخوردار بوده است.

بسیاری این حمله را با پیام ویدیویی ابو محمد العدنانی، سخنگوی داعش که در ۲۰۱۴ منتشر شده مرتبط می‎دانند.

او در این ویدیو هوادران داعش را تشویق به انجام انواع حملات می‎کند و می‎گوید "اگر نمی‎توانید بمب منفجر کنید یا با اسلحه شلیک کنید با خودروی خود آنها را زیر بگیرید."

به نظر می‎رسد که عامل حمله نیس همین راه را دنبال کرده است.