۹۹ ژنرال ارتش ترکیه به تلاش برای کودتا متهم شدند

حق نشر عکس Getty

۹۹ ژنرال ترکیه در رابطه با کودتای نافرجام جمعه گذشته رسما متهم شده‌اند. تعداد بخش بزرگی از کل افسران عالیرتبه ترکیه است. ترکیه در مجموع حدود ۳۶۰ ژنرال دارد.

به غیر از این ۹۹ نفر، ۱۴ ژنرال دیگر هم دستگیر شده و تحقیقات روی ارتباط احتمالی آنان با کودتا در جریان است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قضات دادگاه‌های نظامی هم در حال تغییر هستند.

خبرگزاری آناتولی می‌گوید دو نفر از ژنرال‌های بازداشت شده‌ای که در بیمارستانی نظامی در استانبول تحت مداوا بودند، از این بیمارستان فرار کرده‌اند.

پس از کودتای نافرجام جمعه، امروز (چهارشنبه ۲۰ ژوئیه) برای اولین بار نشست امنیتی ویژه‌ای به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، برگزار شده است.

به دنبال شکست کودتا تصفیه وسیعی در دستگاه‌های حکومتی ترکیه آغاز شده است.

تاکنون نزدیک به ۵۰ هزار نفر در ارتش، دادگستری، مدارس، دانشگاه‌ها و دیگر ادارات دولتی دستگیر، اخراج، یا معلق شده‌اند. بیشتر بخوانید

امروز همچنین سفرهای پژوهشی و آموزشی خارجی برای استادان دانشگاه‌های ترکیه ممنوع شد. بیشتر بخوانید

گستره تصفیه‌ها و برخوردها در دستگاه‌های دولتی و عمومی نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

عفو بین‌الملل هشدار داده است که هرچند برخورد حکومت ترکیه با عوامل کودتا قابل درک و مشروع است، اما این امر باید با رعایت روال‌های قانونی و با احترام به حق آزادی بیان پیش برود.

برخی می‌گویند دولت ترکیه در قالب برخورد با عوامل کودتا در حال تسویه حساب با مخالفان است. مراد اصلان، رئیس کانون قضات و دادستانان، می‌گوید تصفیه‌ای که در دادگستری به راه افتاده از قبل برنامه ریزی شده بود.

روزنامه سکولار حریت درباره بحث‌هایی که راجع به احتمال بازگرداندن حکم اعدام مطرح شده هشدار داده و گفته است مطابق قانون جاری نمی‌‎توان خواهان اعدام عوامل کودتا شد. این روزنامه می‌نویسد: "کودتا علیه نظام قانونی در ترکیه انجام شد. حال با پس زدن کودتا می‌خواهیم با قانون خداحافظی کنیم؟"