کودتای ترکیه: برادرزاده فتح‌الله گولن بازداشت شد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اردوغان (چپ) می‌گوید دستگیر شدگان اعتراف کرده‌اند که فتح‌الله گولن کودتا را هدایت می‌کرده است

در واکنشی تازه به کودتای نافرجام ترکیه، پلیس این کشور محمدسعید گولن، برادرزاده فتح الله گولن را بازداشت کرده است.

آن طور که رسانه‌های ترکیه گزارش کرده‌اند، علت بازداشت محمدسعید گولن 'مرتبط بودن با کودتا' عنوان شده است.

خبرگزاری دولتی آناتولی، روز شنبه (۲۳ ژوئیه - دوم مرداد) گزارش کرده آقای گولن پیس از بازداشت از ارزروم (زادگاه فتح الله گولن در شرق ترکیه) به آنکارا، پایتخت، انتقال داده شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، فتح‌الله گولن که پیش‌تر یار و همراه او بوده را "طراح اصلی نقشه کودتا" می‌خواند.

رییس‌جمهوری ترکیه می‌گوید کسانی که در ارتباط با کودتای هفته گذشته دستگیر شده‌اند، اعتراف کرده‌اند که فتح‌الله گولن، رقیب سیاسی رجب طیب اردوغان کودتا را هدایت می‌کرده است.

فتح‌الله گولن، که از او به عنوان چهره متنفذ مخالف دولت یاد می‌شود، مقیم آمریکاست و هرگونه دست داشتن در کودتا را رد کرده است.

خبرگزاری آناتولی همچنین امروز گزارش کرد در واکنشی دیگر به کودتا نافرجام جمعه گذشته، فعالیت ۱۰۰۰ مدرسه خصوصی و ۱۲۰۰ موسسه دیگر متوقف شده است.

دولت ترکیه روز چهارشنبه با اعلام وضعیت اضطراری در این کشور، اقدامات گسترده‌تری در مقابله با آنچه "توطئه‌ کودتاچیان" خوانده شده آغاز کرده است.

شرایط اضطراری به دولت ترکیه این اختیار را می‌دهد که بدون مصوبه مجلس مقررات تازه اعمال کند و حقوق متهمان محدودتر شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption رجب طیب اردوغان و فتح الله گولن مدت‌ها 'همفکر و همراه سیاسی' هم بودند اما اکنون برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند

بر اساس قوانین ترکیه در شرایط اضطراری می‌توان مظنونان را بدون تفهیم اتهام تا ۳۰ روز در بازداشتگاه نگه داشت؛ این مدت در ترکیه و در شرایط عادی حداکثر چهار روز است.

این تصمیم دولت ترکیه با اعتراض نهادهای حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل روبرو شده است.

عفو بین الملل ضمن هشدار به دولت ترکیه در مورد افزایش دادن مهلت قانونی بازداشت بدون تفهیم اتهام، اعلام کرده ترکیه "بسیار فراتر از آنچه بتوان یک پاسخ قانونی به کودتا نامید" قدم برداشته است.

از زمان وقوع کودتای نافرجام در هفته گذشته دست‌کم ۶۰ هزار کارمند دولت، سرباز و پلیس و نیروهای دیگر بازداشت یا برکنار شده‌اند. در چند روز گذشته دولت شماری از بازداشت‌شدگان را آزاد کرده است.

بیشتر کسانی که برکنار شده‌اند، استادان دانشگاه، معلمان مدرسه‌های خصوصی و کارمندان وزارت آموزش و پرورش ترکیه هستند.

معاون نخست‌وزیر ترکیه گفته است فقط کسانی که عضو جنبش فتح الله گولن هستند، بازداشت می‎‌شوند اما او اضافه کرده است که این فقط نوک کوه یخ است.

این موضوع با انتقاد آلمان و فرانسه مواجه شده است. اما ترکیه گفته فقط کسانی را بازداشت می‌کند که 'صد در صد' مطمئن باشد در کودتا دست داشته‌اند.

مطالب مرتبط