درخواست از مک‌دونالد برای توقف استفاده از گوشت حیواناتی که آنتی‌بیوتیک گرفته‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption مک‌دونالد، بزرگترین تولید کننده غذاهای فوری در دنیا است

کارزاری اینترنتی به راه افتاده تا استفاده از گوشت یا محصولات لبنی حیواناتی که با دریافت مداوم آنتی بیوتیک پرورش یافته‌اند، در اغذیه‌فروشی‌های مک دونالد متوقف شود.

این کارزار اینترنتی که 'شر اکشن' (اقدام مشترک) نام دارد از مردم خواسته تا به استیو ایستربروک مدیر عامل این شرکت ای‌میل بزنند و از او توقف کامل استفاده از چنین محصولاتی را درخواست کنند.

مک‌دونالد، بزرگترین تولید کننده غذاهای فوری در دنیا، هفته پیش استفاده از طیوری را که با آنتی‌بیوتیک درمان شده‌اند فقط در اغذیه‌فروشی‌هایش در آمریکا ممنوع کرد.

اما اکنون شر اکشن، از مک‌دونالد خواسته تا استفاده از گوشت مرغ، گاو، خوک و محصولات لبنی حیواناتی که به طور مرتب به آنها آنتی بیوتیک داده شده، را در بیش از سی هزار اغذیه‌فروشی مک دونالد در تمام دنیا ممنوع کنند.

در سال‌های اخیر مقاومت عوامل بیماری‌زا به آنتی‌بیوتیک‌ها به عنوان یکی از جدی‌ترین خطراتی مطرح شده که انسان را تهدید می‌کند.

حق نشر عکس shareaction
Image caption فرمی که اقدام مشترک از مصرف‌کنندگان خواسته برای مک‌دونالد بفرستند

کارشناسان این خطر را " جدی‌تر از تروریسم" توصیف کرده و هشدار داده‌اند که بشر ممکن است به دوران سیاه پیش از آنتی‌بیوتیک برگردد.

عدم تولید رده جدید آنتی‌بیوتیکی در سی و پنج سال اخیر هم مزید بر علت شده و کارشناسان می‌گویند اگر نسل تازه آنتی‌بیوتیک‌ها تولید نشود، مردم ممکن است در آینده در اثر یک جراحی ساده جانشان را از دست بدهند.

به جز استفاده بی‌رویه در درمان بیماران، بسیاری دانشمندان و کارشناسان درباره استفاده بی‌رویه از آنتی بیوتیک در صنایع دامداری، پرورش آبزیان و کشاورزی هشدار داده‌اند.

اشکال در این است که در این صنایع، آنتی بیوتیک نه به عنوان درمان بلکه به عنوان پیشگیری و به صورت یک رویه به حیوانات داده می‌شود.

سال گذشته در چین میکروبی یافت شد که به آنتی‌بیوتیک کولیستین مقاوم بود. کولیستین، یکی از آخرین آنتی‌بیوتیک‌هایی است که هنوز بر باکتری‌های بسیار مقاوم موثر است.

بررسی ها نشان داده که این میکروب های مقاوم پیش از اینکه در عفونت‌های بیمارستانی دیده شوند، در دامداری ها و مرغداری‌ها ظاهر می‌شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مک دونالد در دنیا سی هزار اغذیه‌فروشی دارد

از این رو کسانی که برای توقف مصرف مستمر آنتی‌بیوتیک در حیوانات پرورشی فعالیت می‌کنند، تولیدکنندگان غذاهای فوری و آماده را هدف گرفته‌اند تا با قطع خرید این محصولات، تولیدکنندگان گوشت و مرغ و آبزیان و محصولات لبنی این نحوه استفاده از آنتی‌بیوتیک را متوقف کنند.

شر اکشن می‌گوید هفتاد درصد آنتی‌بیوتیکی که در آمریکا مصرف می‌شود به حیوانات پرورشی داده می شود. در بریتانیا این رقم بیش از پنجاه درصد است.

مک دونالد اعلام کرده تعیین جدول زمانی برای پایان دادن به مصرف حیواناتی که با آنتی بیوتیک پرورش یافته‌اند به زمان احتیاج دارد. این شرکت به تفاوت قوانین و مقررات و رویه در کشورهای مختلف اشاره کرده با این حال گفته "این موضوع را به طور مستمر بازنگری می‌کند."

کی‌اف‌سی، شرکت تولید مرغ سوخاری، اعلام کرده استفاده از مرغ‌هایی را که با آنتی‌بیوتیک انسانی پرورش یافته‌اند از سال آینده کاهش می‌دهد.

اما منتقدان این کار کافی نمی‌دانند و معتقدند این شرکت هنوز استفاده مستمر از آنتی‌بیوتیک را مجاز می‌داند.

شرکت زنجیره‌ای وندی آمریکا هم برای توقف استفاده از مرغ‌هایی که آنتی‌بیوتیک گرفته‌اند برنامه‌ریزی خود را شروع کرده و قصد دارد این رویه را به گوشت گاو و خوک تعمیم دهد.

.