آب رقه در پی 'حملات هوایی روسیه' قطع شد

حق نشر عکس RBSS
Image caption برآورد می‌شود جمعیتی میان ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار غیرنظامی هنوز در رقه زندگی می‌کنند

'گزارش‌ها از سوریه حکایت از آن دارند که در پی حملات هوایی روسیه به رقه، که پایتخت داعش در سوریه لقب گرفته، آب لوله‌کشی در این شهر بزرگ که هنوز صدها هزار سکنه دارد، قطع شده است.

به گزارش نهادهای ناظر بیش از ۲۰ غیرنظامی هم در جریان این حملات کشته شده‌اند.

تشکل 'رقه در سکوت قتل عام می‌شود' که یک نهاد حقوق‌بشری ضدداعش است، روز پنجشنبه (۱۱ اوت - ۲۱ مرداد) گزارش کرد در جریان حملات هوایی روسیه مرکز آبخیزداری و پمپاژ آب لوله‌کشی رقه هدف قرار گرفته است.

این نهاد حقوق‌بشری که پس از سقوط رقه و تسلط گروه موسوم به دولت اسلامی در این شهر، تشکیل شده و توانسته در ماه‌های اخیر فعالیتش را گسترش دهد، همچنین گزارش کرده در جریان حملات جنگنده‌های روسیه، ۲۰ غیرنظامی هم کشته شده‌اند.

رقه یکی از بزرگترین شهرهای سوریه است و برآورد می‌شود با وجود آن که داعش کنترل آن را از سال ۲۰۱۴ در دست گرفته، هنوز ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار غیرنظامی در آن زندگی می‌کنند.

همزمان خبرگزاری اعماق که اخبار داعش را منتشر می‌کند قطع آب در رقه را تایید کرده است و گزارش داده که قطعی آب تمامی مناطق رقه را در بر می‌گیرد.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه گفته جنگنده‌های این کشور مواضعی چون یک مرکز آموزشی داعش، یک انبار مهمات و یک کارخانه تهیه سلاح شیمیایی را در رقه هدف قرار داده‌اند و ضمن وارد کردن "خسارات جدی" تعداد قابل توجهی از شبه‌نظامیان این گروه را از پای در آورده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption رقه از دو سال پیش در کنترل داعش قرار گرفته و از آن به عنوان پایتخت داعش در سوریه نام برده می‌شود

این در حالی است که تشکل 'رقه در سکوت قتل عام می‌شود' گزارش کرده آسیب به تاسیسات آبخیزداری و پمپاژ آب در رقه طی حمله امروز (پنجشنبه) در حوالی روستای کثرت روی داده است و پس از آن سکنه رقه با قطع کامل آب لوله کشی مواجه شده‌اند.

تعداد کشته شدگان غیرنظامی این حملات هم از سوی 'رقه در سکوت قتل عام می‌شود' ۲۰ نفر گزارش شده در حالی که تشکل ناظران حقوق بشر سوریه که دفتر اصلی آن در بریتانیا است تعداد کشته شدگان را ۲۴ نفر اعلام کرده و گزارش داده شش نفر دیگر هم که هویت آنها قابل شناسایی نیست در جریان این حملات جان خود را از دست داده‌اند.

مواضع داعش در رقه طی هفته‌های اخیر از دو جبهه غرب و شمال‌غرب مورد تهاجم قرار گرفته است. این حملات از یکسو توسط نیروهای دولت سوریه که از حمایت روسیه برخوردارند شکل گرفته و در جبهه دیگر ائتلافی از شبه‌نظامیان کرد و عرب با حمایت آمریکا به رقه حمله کرده‌اند.

مطالب مرتبط