روسیه از کشف شبکه بزرگ عضوگیری داعش در میان مهاجران خبر داد

حق نشر عکس BBC Persian
Image caption سرویس امنیتی فدرال روسیه مدعی است که این گروه با استفاده از اینترنت و وسایل ارتباطی جدید به عضوگیری از میان مهاجران مشغول بوده اند

سرویس امنیتی فدرال روسیه می‌گوید در همکاری با پلیس این کشور فعالیت یک شبکه بین المللی تبلیغات اینترنتی موسوم به "راهنما به سوی دولت اسلامی" را کشف و خنثی کرده است.

افراد مرتبط با این شبکه تبلیغاتی در استان‌های سوردلوف، تومن و چلیابینسک که حضور مهاجران از آسیای میانه زیاد است، فعالیتهای گسترده تبلیغاتی داشته و به عضوگیری برای داعش مشغول بوده‌اند.

سرویس امنیتی فدرال روسیه خبر داد که افراد مرتبط با این شبکه همچنین از مردم برای حمایت مالی از گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه منابع مالی فراهم می کردند.

تارنمای این نهاد امنیتی روسیه روز ۱۱ اوت نوشت: "شبکه موسوم به "راهنما" در روسیه و خارج از آن، غالبا از کشورهای همسود، از سوی ده‌ها تن از هماهنگسازان فعالیتهای تروریستی مستقر در روسیه، کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا مدیریت می شد."

سرویس امنیتی فدرال روسیه مدعی است که این افراد با استفاده از اینترنت و وسایل ارتباطی جدید فعالیتهای خود را در میان کارگران مهاجر خارجی در روسیه هماهنگ کرده و به عضوگیری از میان آنها مشغول بوده اند.

به نوشته تارنمای این نهاد، نیروهای امنیتی و پلیس روسیه روز ۱۰ اوت در استان‌های سوردلوف، تومین و چلیابینسگ ۲۷ عملیات انجام داده و ده‌ها تلفن همراه و رایانه حاوی ویدئوهای تبلیغاتی تروریستی و ادبیات افراط گرایانه و همچنین مقدار زیادی اسلحه و مهمات جنگی، از جمله مواد منفجره، کشف و مصادره کرده اند.

صاحب نظران می گویند با توجه به نام فارسی این شبکه که "راهنما به سوی دولت اسلامی" خوانده شده، به نظر می رسد که بخش اعظمی از فعالان آن از جمله اتباع تاجیکستان و ازبکستان باشند.

بار نخست است که سرویس امنیتی فدرال روسیه از کشف و خنثی ساختن چنین شبکه ای در میان مهاجران خارجی، عمدتا از آسیای میانه، خبر می دهد. در گذشته از پیوستن صدها تبعه کشورهای آسیای میانه در روسیه به گروه دولت اسلامی یا داعش و سفر آنها به سوریه و عراق گزارش شده است.

گفته می شود بسیاری از مهاجران کاری تاجیک و ازبک و قرقیز در روسیه به گروه‌های تندرو جلب شده و برای پیوستن به پیکارجویان داعش از آن کشور به ترکیه و از آنجا به سوریه و عراق سفر می کنند.