اردوغان: عامل انفجار مراسم عروسی کودکی ۱۲ یا ۱۴ ساله بوده است

حق نشر عکس epa

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است که عامل انفجار شب گذشته (شنبه ۲۰ اوت/۳۰ مرداد) حوالی ساعت۲۰ به وقت گرینویچ، در یک مراسم عروسی کودکی ۱۲ یا ۱۴ ساله بوده است.

آقای اردوغان این اظهارات را امروز (یکشنبه ۲۱ اوت/۳۱ مرداد) و در جمع خبرنگاران در استانبول بیان کرد.

پیشتر مقام‌های دولتی ترکیه گفته بودند که احتمالا یک بمبگذار انتحاری عامل این حمله به گفته آنها "تروریستی" بوده است.

این انفجار در یک مراسم عروسی در شهر غازی عینتاب ترکیه دست‌کم ۵۰ کشته برجای گذاشته است. تعداد زیادی نیز در این انفجار زخمی شده اند.

علی یرلی‌قایا، استاندار غازی عینتاب، به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته بود که این "حمله تروریستی" در آق‌دره، در منطقه شاهین‌بی این شهر رخ داده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption خانواده کشته‌شدگان مراسم عروسی در جنوب ترکیه

شهر غازی عینتاب حدود ۶۰ کیلومتر تا مرز ترکیه با سوریه فاصله دارد.

ساعتی پس از وقوع این حادثه رییس‌جمهوری ترکیه در سخنانی احتمال داد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) عامل اصلی حمله باشد هر چند او گفته از این نظر میان نیروهای داعش، حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و طرفداران فتح‌الله گولن تفاوتی وجود ندارد.

به گزارش نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در ترکیه، مقام‌های امنیتى گفته‌اند این عروسى در یک عشیره بزرگ کرد بوده و بیشتر کشته‌شدگان از اعضاى همین خانواده اند.

خبرنگار ما می‌گوید هنوز عاملان انفجار مشخص نیست اما تا کنون گزارش‌هاى بسیارى درباره فعالیت داعش در شهرهاى مرزى ترکیه وجود داشته و مقام‌های امنیتى شهر هم احتمال مى‌دهند این گروه در پس این انفجار باشد.

کاخ سفید ضمن محکوم کردن این حمله گفته است که جو بایدن، معاون رئیس جمهور، قرار است هفته آینده در جریان سفرش به ترکیه مسئله جنگ علیه تروریسم را با مقامات ترکیه مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

حق نشر عکس aptn
Image caption یک زن مجروح از این انفجار در حال انتقال به بیمارستان
حق نشر عکس AFP
Image caption این عروسی، عزا شد

مطالب مرتبط