سرنوشت ناروشن همسر و فرزند زندانی مخالف در تاجیکستان

Image caption محمدعلی حیط، یکی از معاونان رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به حبس ابد محکوم شده است

سرنوشت همسر و یکی از فرزندان محمدعلی حیط، معاون زندانی حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان، که روز قبل از سوی افراد ناشناخته از منزلش برده شدند، تا به حال مشخص نیست.

پیوندان او می گویند تلاش‌های آنها برای مشخص کردن محل بود و باش این دو نفر تا حال نتیجه ای نداده است.

به گفته پیوندان آقای حیط، صبح روز دوشنبه گروهی از افراد که لباس شخصی بر تن داشتند، بی آن که خود را معرفی کنند، به زور وارد منزل محمدعلی حیط شده و پس از بازجویی منزل، همسرش صورالنسا جوره یوا و پسر ۱۷ ساله اش فیروز حیط را با خود برده اند.

یکی از پیوندان محمدعلی حیط که نخواست نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت: "چند نفر به زور وارد خانه شدند، همه جا را کافتند /جست‌‌وجو کردند/ و بعد زن و پسر محمدعلی حیط را بردند. گفتند که آنها را به شعبه امنیت می برند. نام و نسبشان را نگفتند، اسنادشان را هم نشان ندادند. ما نمی دانیم کجا بردند."

بعد از این پیوندان آقای حیط برای روشن کردن قضیه به کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان مراجعه کرده اند، ولی مسئولان این نهاد به آنها گفته اند که ماموران امنیتی همسر و پسر آقای حیط را بازداشت نکرده اند و محل بود و باش آنها را هم نمی دانند.

مقامات امنیتی و پلیس تاجیکستان در باره این حادثه هنوز ابراز نظری نکرده اند. مسئولان کمیته دولتی امنیت ملی و وزارت کشور تاجیکستان به تماس‌های تلفنی خبرنگاران بی‌بی‌سی پاسخ نداده اند.

صورالنسا جوره یوا، همسر محمدعلی حیط، شنبه گذشته با اجازه دادگاه عالی تاجیکستان موفق شده بود با همسرش در زندان ملاقات کند. پس از این ملاقات، او خبرهای مبنی بر شکنجه شوهرش در زندان را تکذیب کرده و گفته بود که وضع سلامت این سیاستمدار زندانی نگران کننده نیست.

پیشتر برخی از رسانه های مرتبط با مخالفان نوشته بودند که دست و پای محمدعلی حیط که به حبس ابد محکوم شده است، در اثر شکنجه در زندان شکسته و او در وضعیت وخیمی قرار دارد.

محمدعلی حیط، از معاونان رهبر حزب نهضت اسلامی، بانفوذترین حزب مخالف در تاجیکستان بود، که در پی ناآرامی های شهریورماه سال گذشته با تعدادی از فعالان دیگر حزب بازداشت شد.

پس از دو هفته از بازداشت این افراد، دادگاه عالی تاجیکستان فعالیت حزب نهضت اسلامی را به اتهام همدستی با عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع، در آنچه مقامات "تلاش کودتا" می‌خوانند، ممنوع کرد.

پس از چند ماه محاکمه پشت درهای بسته، دادگاه عالی تاجیکستان روز پنج شنبه ۱۳ خرداد احکام خود علیه ۱۴ تن از اعضای ارشد حزب نهضت اسلامی را اعلام کرد. دو تن از این افراد، سعیدعمر حسینی و محمدعلی حیط، که از معاونان رهبر این حزب بودند، به حبس ابد محکوم شدند.

یازده تن دیگر از اعضای ریاست و شورای سیاسی این حزب به مدت‌های طولانی (از ۱۴ تا ۲۸ سال) به زندان محکوم شدند. فقط زرفا رحمانی، مشاور حقوقی و تنها زن فعال این حزب، به دو سال زندان محکوم شد.

مطالب مرتبط