نیروهای تحت حمایت ترکیه: داعش را از جرابلس بیرون کردیم

حق نشر عکس AFP
Image caption برخاستن ستون دود بعد از حمله ای هوایی در جرابلس

نیروهای شورشی تحت حمایت ترکیه می گویند که موفق شده اند گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) را از شهر مرزی جرابلس واقع در خاک سوریه بیرون برانند.

عملیات این نیروها، پس از آن آغاز شد که تانک ها و کماندوهای ارتش ترکیه، با گذشتن از مرز به پیکارجویان داعش حمله کرده و زمینه را برای حمله نیروهای شورشی متحد خود در خاک سوریه فراهم کردند.

همزمان، امروز چهارشنبه ۲۴ اوت (۳ شهریور)، وزارت دفاع ایالات متحده نیز تایید کرد که هواپیماهای آمریکایی، در حمایت از عملیات ارتش ترکیه و شورشیان متحد آن، نیروهای داعش را بمباران کرده اند. پنتاگون گفته که این حملات، با استفاده از هواپیماهای سرنشین دار و بدون سرنشین انجام شده است.

نیروهای مورد حمایت ترکیه می گویند که بیشتر پیکارجویان داعش به سمت جنوب جرابلس عقب نشینی کرده و برخی از آنها تسلیم شده اند.

دولت ترکیه اعلام کرده است که تنها هدف عملیات ارتش این کشور مقابله با داعش نیست و قصد دارد با گسترش قلمرو نیروهای کرد سوریه در شمال این کشور نیز مقابله کنند.

سوریه ورود ارتش ترکیه به خاکش را "نقض آشکار حاکمیت ملی" خود دانسته است.

آمریکا از موضع ترکیه درباره نیروهای کرد سوریه حمایت کرده و می‌گوید آنها باید به شرق فرات بازگردند.

آقای بایدن، امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با بن‌علی ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت اگر کردهای سوریه این کار را انجام ندهند "به هیچ وجه از حمایت آمریکا برخوردار نخواهند شد".

همزمان بن‌علی ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفته است آمریکا باید در حمایت خود از یگان‌های مدافع خلق (‌ی‌پ‌گ) بازنگری کند.

آقای ایلدیریم تاکید کرده که ترکیه نمی‌تواند پدید آمدن یک موجودیت کردی مستقل را درون سوریه بپذیرد و تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود.

در هفته‌های اخیر تحولات سوریه شتاب گرفته است و ترکیه مذاکرات دیپلماتیک متعددی در این ارتباط داشته است.

به جز معاون رئیس جمهور آمریکا که امروز به آنکارا رفته، وزرای خارجه ایران و ترکیه در هفته‌های اخیر دو بار دیدار کرده‌اند. همچنین مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، سه‌شنبه سفری به ترکیه داشته است.

یکی از مسائل پیچیده در بحران سوریه اختلاف نظر آمریکا و ترکیه در مورد نیروهای کرد بوده است. آمریکا حامی نیروهای ی‌پ‌گ است، در حالی که ترکیه پ‌ک‌ک، متحد ی‌پ‌گ را سازمانی تروریستی می‌داند.

با وجود این، به نظر می رسد در سفر امروز آقای بایدن به ترکیه، آنکارا و واشنگتن به موضعی بینابین در این زمینه رسیده‌‎اند.

مطالب مرتبط