جو بایدن: کردها باید به شرق فرات بازگردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption معاون رئیس جمهور آمریکا به آنکارا سفر کرده است

آمریکا از موضع ترکیه درباره نیروهای کرد سوریه حمایت کرده و می‌گوید آنها باید به شرق فرات بازگردند. در عین حال ترکیه می‌گوید آمریکا باید در حمایت از نیروهای کرد بازنگری کند.

آقای بایدن، امروز چهارشنبه ۲۴ اوت، در نشست مطبوعاتی مشترک با بن‌علی ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت: "این را کاملا روشن کردیم... که آنها [نیروهای کرد] باید به آن سوی رودخانه عقب‌نشینی کنند. اگر آنها به این تعهدشان عمل نکنند به هیچ وجه از حمایت آمریکا برخوردار نخواهند شد."

سفر آقای بایدن به ترکیه همزمان با آغاز عملیات نیروهای ترکیه در خاک سوریه انجام می‌شود. ترکیه می‌گوید می‌خواهد نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی را از شهر مرزی جرابلس بیرون براند. سوریه این عملیات را "نقض آشکار حاکمیت ملی" خود دانسته است.

بیشتر بخوانید: سوریه عملیات ترکیه در جرابلس را محکوم کرد

همزمان بن‌علی ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت آمریکا باید در حمایت خود از یگان‌های مدافع خلق (‌ی‌پ‌گ) بازنگری کند.

آقای ایلدیریم تاکید کرد که ترکیه نمی‌تواند پدید آمدن یک موجودیت کردی مستقل را درون سوریه بپذیرد و تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود.

ترکیه، که با شبه نظامیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در خاک خود درگیر است، از آغاز جنگ داخلی سوریه نگران قدرت‌گیری نیروهای کرد در سوریه بوده است.

صالح مسلم، دبیر حزب اتحاد دموکراتیک (نیروی سیاسی کردهای سوریه) گفته است: "ترکیه وارد باتلاق سوریه شده. مانند داعش شکست خواهد خورد."

در هفته‌های اخیر تحولات سوریه شتاب گرفته است و ترکیه مذاکرات دیپلماتیک متعددی در این رابطه داشته است. به جز معاون رئیس جمهور آمریکا که امروز به آنکارا رفته است وزرای خارجه ایران و ترکیه در هفته‌های اخیر دو بار دیدار کرده‌اند. همچنین مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، سه‌شنبه سفری به ترکیه داشته است.

یکی از مسائل پیچیده در بحران سوریه اختلاف نظر آمریکا و ترکیه در مورد نیروهای کرد بوده است. آمریکا حامی نیروهای ی‌پ‌گ است، در حالی که ترکیه پ‌ک‌ک، متحد ی‌پ‌گ را سازمانی تروریستی می‌داند. اما در سفر امروز آقای بایدن به ترکیه، به نظر می‌رسد که آنکارا و واشنگتن به موضعی بینابین رسیده‌‎اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تانک‌های ترکیه در مناطق مرزی موضع گرفته‌اند

کودتای نافرجام و استرداد گولن

به جز بحران سوریه، مساله کودتای نافرجام ماه گذشته نیز از مسائل مورد مذاکره در جریان سفر جو بایدن به آنکارا بوده است.

آقای بایدن ضمن قول همکاری در مورد استرداد فتح‌الله گولن، از دولت ترکیه خواست که در این زمینه شکیبایی کند و اجازه بدهد که دستگاه قضایی آمریکا برای بررسی این پرونده فرصت کافی داشته باشد. همزمان نخست‌وزیر ترکیه خواهان تسریع در استرداد آقای گولن شد.

معاون رئیس جمهور آمریکا درباره آقای گولن گفت: "متوجه هستم که دولت و ملت ترکیه احساساتی سخت نسبت به او دارند." او گفت حقوقدانان آمریکا و ترکیه‌ سرگرم بررسی اسناد و مدارک هستند تا شرایط قانونی استرداد فتح‌الله گولن را روشن کنند.

فتح‌الله گولن، چهره‌ای مذهبی است که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد. آقای گولن و هواداران او سال‌ها پیش از متحدان رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه بودند، اما در سال‌های اخیر بین آنها اختلافات فراوانی بروز کرده است.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را متهم می‌کند که کودتای نافرجام ماه گذشته را هدایت کرده است. ده‌ها هزار نفر در ترکیه در همین زمینه بازداشت، از کار اخراج یا معلق شده‌اند.

مطالب مرتبط