ضرب‌الاجل یک هفته‌ای ترکیه به کردهای سوریه برای عقب‌نشینی به شرق فرات

حق نشر عکس AP
Image caption تانک ارتش ترکیه در حرکت به سمت مرز با سوریه

فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه هشدار داده است اگر کردهایی که در سوریه در حال نبرد با دولت بشار اسد و گروه‌های اسلام‌گرای تندرو هستند در عرض یک هفته به شرق رودخانه فرات عقب‌نشینی نکنند حق مداخله را برای خود محفوظ می‌داند.

این در حالی است دیروز ترکیه برای اولین بار با حمایت آمریکا حملاتی را در خاک سوریه تدارک دید و شورشیان سوریه می‌گویند با حمایت ارتش ترکیه و پوشش هوایی آمریکا، نیروهای داعش را از شهر جرابلس بیرون رانده‌اند.

این عملیات در ساعت‌های اولیه بامداد با عبور هواپیماها، تانک‌ها، و نیروهای ویژه ترکیه از مرز سوریه آغاز شد.

ترکیه می‌گوید در این عملیات هم داعش و هم ائتلاف به رهبری کردهای سوریه را که قصد پیشروی به سمت جرابلس را داشتند هدف حملات خود قرار داده‌ است.

حملات ترکیه به نیروهای سوریه دموکراتیک و یگان‌های مدافع خلق باعث شده سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا خواستار خویشتنداری ترکیه شوند.

آنکارا می‌گوید این عملیات را در پاسخ به اقدامات "تحریک‌آمیز" یگان‌های مدافع خلق انجام داده و متذکر شده که ترکیه از مدتها پیش درباره پیشروی این یگان‌ها در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه هشدار داده بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شورشیان سوریه در جرابلس در تصویری که از خاک ترکیه گرفته شده است

ترکیه همچنین نگران این است که کردها کنترل دیگر شهر مرزی، شهرک اعزاز را نیز در استان حلب به دست بگیرند.

آنکارا این گروه را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند که از دهه هشتاد میلادی برای کسب استقلال یا خودمختاری کردها تلاش می‌کند.

اما بسیاری نیروهای سوریه دموکراتیک و به خصوص یگان‌های مدافع خلق را یکی از موثرترین نیروهای شبه‌نظامی در نبرد با داعش می‌دانند و با وجود بمباران‌های ترکیه، این نیروها در ماه‌های اخیر موفق به پیشروی و بیرون آوردن کنترل نقاط استراتژیک از گروه‌های اسلام‌گرای تندرو شده‌اند.

حدود دو هفته پیش ائتلاف 'نیروهای سوریه دموکراتیک' به رهبری کردها نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را از شهر منبج، در غرب رود فرات بیرون راندند.

پس از آن نیروهای اسلام‌گرا از منبج به جرابلس در نزدیکی مرز با ترکیه عقب نشینی کردند.

دیروز رجب طیب اردوغان رییس جهمور ترکیه اعلام کرد نیروهای شورشی تحت حمایت ترکیه موفق شده‌اند داعش را از شهر مرزی جرابلس بیرون برانند.

دولت ترکیه اعلام کردکه هدفش فقط مقابله با داعش نیست و قصد دارد با گسترش قلمرو نیروهای کرد در شمال سوریه نیز مقابله کند.

سوریه ورود ارتش ترکیه به خاک خود را "نقض آشکار حاکمیت ملی" دانسته است.