آمریکا: با سوریه به علت 'حمله با گاز کلر' برخورد قاطع شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption دو هفته پیش هم مخالفان دولت سوریه در حلب گزارش کردند بروی یکی از مناطق تحت کنترل آنها بمب‌های حاوی گاز کلر ریخته شده است

آمریکا در واکنش به نتایج گزارش سازمان ملل متحد در ارتباط با استفاده نیروهای دولت سوریه از گاز کلر در حملات علیه شورشیان، خواستار اقدام فوری و قاطع شده است.

گزارش سازمان ملل متحد که تحقیقات اولیه در مورد آن از سال گذشته آغاز شده بود استفاده از گاز کلر در حملات نیروهای دولت سوریه در استان ادلب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ را تایید می‌کند.

کلر یک گاز صنعتی است و در سال ۲۰۱۳ تحویل دادن مهمات جنگی که در آن از گاز کلر استفاده شده باشد، شامل توافقنامه تحویل سلاح‌های شیمیایی از سوی دولت سوریه نشد.

با وجود این، استفاده از آن از سوی نیروهای نظامی سوریه ناقض معاهده‌هایی است که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور، آنها را امضاء کرده است.

روز پنجشنبه (۲۵ اوت - چهارم شهریور) سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در واکنش به نتایج این گزارش استفاده از گاز کلر را "متوحشانه" توصیف کرد و از همه اعضای سازمان ملل خواست در برابر این واقعه اقدامی قاطع و فوری کنند.

خانم پاور همچنین دولت سوریه را متهم به نقض قطعنامه سال ۲۰۱۳ شورای امنیت کرده که طی آن هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه منع شده بود.

حق نشر عکس Ayyam Gallery
Image caption در پنج سال گذشته، پرونده‌های مربوط به "اقدام علیه بشریت" در خلال جنگ داخلی سوریه بارها مطرح شده است

نتایج گزارش سازمان ملل متحد قرار است هفته آینده در دستور کار جلسه شورای امنیت قرار گیرد.

این گزارش حاصل تحقیقات مشترک دو نهاد مجزا در یک سال گذشته است؛ بخش بازرسی‌های مشترک سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی که یک نهاد غیردولتی و ناظر است.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل گفته: "حالا دیگر دولت سوریه نمی‌تواند به هیچ وجه استفاده از گاز کلر که برخلاف معاهدات بین‎المللی بوده را انکار کند."

او افزدوه: "اکنون سازمان ملل در پی پیدا کردن فرآیندی دیپلماتیک خواهد بود که دولت سوریه را در برابر این اقدام به پاسخگویی وا دارد... ایران و روسیه هم موظفند که در این باره همکاری کنند."

دو هفته پیش هم مخالفان دولت سوریه در حلب گزارش کردند بروی یکی از مناطق تحت کنترل آنها بمب‌های حاوی گاز کلر ریخته شده است.

انجمن دفاع شهری سوریه که یک نهاد داوطلبانه امدادرسان در حلب و سایر مناطق درگیر جنگ داخلی در سوریه است یازدهم اوت (۲۱ مرداد) گزارش کرد گاز کلر که در بمب‌های بشکه‌ای جا داده شده بوده از سوی نیروهای دولت سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۳ هم آمریکا، انگلیس و فرانسه از استفاده گسترده از گاز کلر در حمله به منطقه غوطه در نزدیکی دمشق خبر دادند اما دولت سوریه این ادعاها را رد کرد.

از تحولات امروز در سوریه بیشتر بخوانید:

روسیه با آتش‌بس ۴۸ ساعته در حلب موافقت کرد

روسیه: اقداماتمان با ایران هماهنگ است

ضرب‌الاجل یک هفته‌ای ترکیه به کردهای سوریه برای عقب‌نشینی به شرق فرات

مطالب مرتبط