سیاست‌های مهاجرپذیری، 'عامل' شکست حزب آنگلا مرکل در انتخابات ایالتی آلمان

حق نشر عکس Getty
Image caption لایف-اریک هولم نامزد حزب آلترناتیو برای آلمان

حزب حاکم دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، در انتخابات ایالت مکلنبورگ-فورپومرن آلمان سوم شد. دبیرکل حزب، سیاست‌های مهاجرتی خانم مرکل را عامل شکست در این انتخابات ایالتی دانسته و مقامات حزب می‌گویند بزرگترین مشکل آنها در دوران تبلیغات انتخاباتی، پذیرش تعداد زیادی مهاجر در یک سال گذشته بوده است.

حزب دست‌راستی و تندروی "آلترناتیو برای آلمان" که سیاست‌های ضد مهاجرتی دارد، با کسب ۲۱ درصد آرا بالاتر از حزب آنگلا مرکل قرار گرفت و در این انتخابات دوم شد. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند این حزب بیشترین سود را از انتخابات برده است. رهبر حزب آلترناتیو برای آلمان هم گفت نتیجه انتخابات شکست بزرگی برای آنگلا مرکل است.

تحلیل‌گران می‌گویند اگر حمایت از حزب دموکرات مسیحی در مناطق دیگر هم کم شود و این حزب نتیجه مشابهی در انتخابات پیش رو در برلین بگیرد، آینده سیاسی خانم مرکل به خطر خواهد افتاد.

لایف-اریک هولم نامزد حزب آلترناتیو برای آلمان پیشتر گفته بود: "از همه شیرین‌تر این است که ما حزب دمکرات مسیحی آنگلا مرکل را پشت سر گذاشتیم. این آغاز پایان مرکل به عنوان صدراعظم است."

حزب چپ میانه سوسیال دمکرات با ۳۰/۶ درصد آرا برنده انتخابات ایالت مکلنبورگ-فورپومرن آلمان شد. این ایالت که زمانی جزئی از آلمان شرقی سابق بود، حوزه انتخابی خود خانم مرکل بوده است.

ایالت ساحلی مکلنبورگ-فورپومرن در شمال شرقی آلمان، یکی از فقیرترین و کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان است که فقط ۱.۳ میلیون نفر در آن واجد شرایط رای‌ دادن هستند اما انتخابات این ایالت به عنوان معیاری برای انتخابات عمومی سال آینده قلمداد شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption جشن پیروزی حزب آلترناتیو برای آلمان

سیاست خانم مرکل برای پناه دادن به بیش از ۱.۱ میلیون پناهجو و آواره در سال گذشته، که عمدتا از کشورهای خاورمیانه خود را به آلمان رساندند، با انتقادهای بسیاری روبرو بوده است.

حوادثی از جمله تعرض به زنان در شهر کلن، حمله یک جوان ۱۶ ساله که به قتل ۹ نفر در مونیخ منجر شد، حمله پناهجویی با تبر و چاقو به مسافران قطار بین شهری در جنوب آلمان باعث شد تا حزب ضد مهاجرت و ضد اسلامی مثل آلترناتیو برای آلمان با استقبال مواجه شود.

با وجود تمام انتقادها، خانم مرکل سرسختانه از سیاست‌های مهاجرتی خود دفاع کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم مرکل در اجلاس جی‌بیست در چین در حال مذاکره با رهبران دنیا از جمله ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه است