درخواست محاکمه سارکوزی به اتهام نقض قوانین مالی انتخابات

حق نشر عکس Reuters

دادستانی فرانسه توصیه کرده است نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه، به دلیل نقض قوانین مالی انتخابات محاکمه شود.

این درخواست پس از تحقیقات طولانی درباره اتهامات مالی آقای سارکوزی در انتخابات ۲۰۱۲ مطرح شده است. آقای سازکوزی متهم شده بیش از حد مجاز تعیین شده برای تبلیغات انتخاباتی‌اش خرح کرده است. بر اساس این تحقیقات، رئیس جمهوری سابق فرانسه حساب‌های حزبش را - که در آن زمان "اتحاد برای جنبش مردمی" نام داشت - دست‌کاری کرده تا ۲۰ میلیون دلار از مخارج انتخاباتی‌اش را پنهان کند.

توصیه دفتر دادستانی قطعی نیست و یک نهاد دادرسی کیفری باید تصمیم نهایی را درباره محاکمه شدن آقای سارکوزی بگیرد.

آقای سارکوزی این اتهامات را رد می‌کند و امیدوار است با پیروزی در انتخابات سال آینده، بار دیگر رئیس‌جمهوری فرانسه شود، اما نظرسنجی‌های می‌گویند که شانس او از آلن ژوپه، نخست وزیر سابق و دیگر نامزد دست راستی انتخابات کمتر است.

تحلیل‌گران می‌گویند مشکلات حقوقی اخیر سارکوزی، شانس او را برای ریاست جمهوری کمرنگ کرده و تحقیقات درباره مخارج انتخابات قبلی، موقعیت او را بار دیگر تضعیف خواهد کرد.

آقای سارکوزی چندی پیش نام حزب خود را از "اتحاد برای جنبش مردمی" به "جمهوری‌خواهان" تغییر داد که با انتقادات زیادی روبه‌رو شد.

فعالان چپگرا این اقدام حزب سارکوزی را در دادگاه به چالش کشیدند و استدلال کردند که "به خاطر انقلاب فرانسه همه شهروندان این کشور جمهوری‌خواه هستند، نه فقط آنهایی که به آقای سارکوزی رای داده‌اند."

با این حال، دادگاه درخواست منتقدان برای تعطیلی حزب آقای سارکوزی را رد کرد.