ترامپ: رئیس جمهور شوم ارتش را در تمام زمینه ها گسترش می‌دهم

حق نشر عکس AP

دونالد ترامپ کاندیدای حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، ارتش ایالات متحده را "در تمام زمینه ها" گسترش دهد.

آقای ترامپ امروز چهارشنبه ۷ سپتامبر (۱۷ شهریور)، در جریان یک سخنرانی در فیلادلفیا گفت که به دنبال افزایش تعداد سربازان، ملوانان، هواپیماها و کشتی های جنگی آمریکاست.

این کاندیدای جمهوری خواه، از منتقدان سرسخت سیاست خارجی دولت باراک اوباماست و این دولت را در مقابله با دشمنان ایالات متحده در جهان ضعیف می داند. وی همچنین هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات را فاقد توانایی های لازم برای مقابله با این دشمنان و مشخصا، گروه های اسلامگرای مسلح معرفی می کند.

دونالد ترامپ، در بخشی از سخنرانی امروز خود مدعی شد نقشه ای را آماده کرده که بر مبنای آن، در سی روز نخست ریاست جمهوری خود گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) را نابود خواهد کرد.

او افزود که بودجه لازم برای اجرای این نقشه را از صرفه جویی در هزینه های دولتی، کاهش تعداد کارکنان دولت فدرال و جمع آوری مالیات های معوقه تامین خواهد کرد.

آقای ترامپ همچنین تاکید کرد به دنبال آن است تا تمام متحدان آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به تعهدات خود مبنی بر اختصاص ۲ درصد از درآمد ملی‌شان به بودجه نظامی عمل کنند.

طبق مقررات ناتو، کشورهای عضو باید حداقل ۲ درصد از درآمدشان را به تامین هزینه های دفاعی اختصاص دهند؛ اما بسیاری از کشورهای عضو این پیمان، پول کمتری را صرف بودجه دفاعی خود می کنند.

__________________________________________________________________

هادی نیلی، بی‌بی‌سی، واشنگتن:

در ۱۵ ماه گذشته دونالد ترامپ تلاش می‌کرد موضعی متفاوت از محوریت حزب جمهوری‌خواه بگیرد؛ از جمله در سیاست نظامی. گفته بود بیش از ژنرال‌های نظامی درباره مبارزه با داعش مطلع است و هر بار از این ایده که آمریکا پلیس جهان باشد انتقاد کرده بود.

مواضعی که گاه مداخله‌گریزانه تلقی می‌شد؛ آن‌قدر که بعید به نظر نمی‌رسید آقای ترامپ به رای حامیان برنی سندرز، سناتور سوسیالیست داوطلب نامزدی حزب دموکرات و همین‌طور رای لیبرتارین‌های منتقد مداخله نظامی، چشم داشته باشد.

اما حالا دو ماه مانده به روز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، نزدیک‌تر به موضع سران و محوریت حزب، از توسعه ارتش می‌گوید و این‌که از ژنرال‌هایش می‌خواهد طرحی برای شکست داعش ظرف یک ماه بدهند."