شوکت میرضیایف کفیل ریاست جمهوری ازبکستان شد

از آقای میرضیایف به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی عمده به مقام ریاست جمهوری نام می‌برند
توضیح تصویر،

از آقای میرضیایف به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی عمده به مقام ریاست جمهوری نام می‌برند

گزارشها حاکی است که شوکت میرضیایف، نخست‌وزیر ازبکستان، به عنوان کفیل ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده است.

نعمت‌الله یولداشف، رئیس مجلس سنای پارلمان، که طبق قانون اساسی، باید جا‌نشین موقت اسلام کریمف، رئیس جمهور فقید ازبکستان می‌شد، امروز (پنجشنبه ۸ سپتامبر) در اجلاس مشترک مجالس علیا و سفلای پارلمان از این سمت کناره‌گیری کرد.

در بیانیه مشترکی که دفاتر مطبوعاتی مجالس علیا و سفلای پارلمان ازبکستان انتشار داد، آمده است: "در جریان اجلاس مشترک، نعمت‌الله یولداشف، رئیس مجلس سنای ازبکستان، پیشنهاد کرد که اختیارات رئیس جمهوری بهتر است به نخست‌وزیر شوکت میرضیایف تحویل یابد، چون او تجربه چندین ساله کار در سمتهای راهبری در نهادهای دولتی را دارد و از احترام در میان مردم برخوردار است."

این بیانیه همچنین می‌افزاید که رهبران فراکسیونهای احزاب سیاسی، اعضای مجلس نمایندگان و سنا، با توجه به "ضرورت حفظ ثبات، تامین نظم و امنیت عمومی، حل مؤثر مهمترین مسایل مربوط به توسعه اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور در شرایط فعلی" از پیشنهاد رئیس مجلس سنای پارلمان ازبکستان حمایت کرده‌اند.

شوکت میرضیایف اکنون تا انتخابات ریاست جمهوری که انتظار می‌رود سه ماه دیگر برگزار شود، همزمان با سمت نخست‌وزیری، کفیل ریاست جمهوری ازبکستان هم خواهد بود.

از آقای میرضیایف که از سال ۲۰۰۳ نخست وزیر ازبکستان است، به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی عمده به مقام ریاست جمهوری نام می‌برند.

بسیاری از آقای میرضیایف به عنوان قدرتمندترین شخصیت سیاسی پس از مرگ آقای کریمف نام می‌برند و می‌گویند انتقال قدرت به او از همان روزهای اول بیماری رئیس جمهوری فقید قابل پیش‌بینی بود.

برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که ملاقات اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با آقای میرضیایف به معنای حمایت مسکو از نامزدی او برای رهبری آینده ازبکستان است.

رئیس جمهوری روسیه برای ادای احترام به اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان که هفته پیش درگذشت به این کشور سفر کرده بود. آقای پوتین در حالی که شوکت میرضیایف، او را همراهی می‌کرد، دسته گلی را بر مقبره اسلام کریمف در شهر سمرقند نهاد.

وی از آقای پوتین برای دیدارش از سمرقند و نثار گل بر مقبره اسلام کریمف در "این روزهای سنگین" ابراز سپاس کرد و این اقدام آقای پوتین را اقدام "یک دوست حقیقی" خواند که "برای ما بسیاری مهم است."

آقای میرضیایف در جریان انجام مراسم تدفین آقای کریمف در شهر سمرقند، ریاست این برگزاری این مراسم را به عهده داشت.

آقای میرضیایف متولد سال ۱۹۵۷ است و قبل از رسیدن به مقام نخست‌وزیری در سمتهای استانداری ولایات "دیزک" و "سمرقند" ایفای وظیفه کرده است. وی از سال ۲۰۰۳ به این سو نخست‌وزیر ازبکستان است.

اسلام کریمف، اولین رئیس جمهور ازبکستان، بعد از نزدیک به سه دهه رهبری در این کشور آسیای میانه هفته‌ پیش بر اثر سکته مغزی در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

ازبکستان با بیش از ۳۱ میلیون جمعیت، پرنفوس‌ترین جمهوری سابق شوروی در آسیای میانه محسوب می‌شود که از ذخایر فراوان گاز طبیعی و مزارع گسترده پنبه برخوردار است.

در زمان زمامداری آقای کریمف، ازبکستان یکی از بسته‌ترین کشورهای منطقه محسوب می‌شد و گروههای مدافع حقوق بشر همواره از سرکوب مخالفان و آزار و شکنجه محبوسان در این کشور انتقاد می‌کردند.