اولین ملاقات نخست‌وزیر بریتانیا با رییس شورای اروپا برای بحث درباره برگزیت

حق نشر عکس

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، امروز، پنجشنبه ۸ سپتامبر، برای اولین بار از زمانی که به این مقام رسیده، با دونالد توسک، رئیس شورای اروپا درباره برنامه خروج بریتانیا از این اتحادیه دیدار و گفتگو کرد.

در این ملاقات که در دفتر نخست وزیری بریتانیا برگزار شد، دونالد توسک به خانم می گفت که تمامی ۲۷ عضو دیگر اتحادیه اروپا منتظرند تا بریتانیا ماده ۵۰ معاهده لیسبون را فعال کند.

آقای توسک در ادامه گفت: "توپ اکنون در زمین شماست و هرچه این روند زودتر آغاز شود به سود همه است."

خانم می گفت که می‎خواهد روند برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) هرچه "بی دردسر‎تر" انجام شود.

این دیدار در حالی برگزار می‎شود که رهبران کشورهای اروپایی به استثنای بریتانیا، قرار است هفته آینده در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی ملاقات کنند تا تصویر روشن‌تری از آینده اروپا بعد از برگزیت ترسیم کنند.

خانم می که برای ارائه برنامه ریزی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تحت فشار است گفته که دولت این کشور به این زودی "دست خود را رو نمی‎کند".

آقای توسک که پیش از برگزاری رفراندوم برای ماندن یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ناظر مذاکرات بین طرفین بود، می‎گوید که بریتانیا و اتحادیه اروپا باید از هم "طلاقی مخملی" بگیرند.

او در عین حال خاطرنشان کرد تا زمانی که بریتانیا ماده ۵۰ معاهده لیسبون را فعال نکند، مذاکرات به طور رسمی آغاز نخواهد شد.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، هر کشوری که قصد خروج از این اتحادیه را دارد باید نخست ماده ۵۰ پیمان لیسبون را فعال کرده و پس از مذاکره و توافق با رهبران اروپایی اقدام به ترک اتحادیه اروپا کند.

آقای توسک در این‎باره گفت: "ما قرار نیست هفته آینده در براتیسلاوا درباره خروج بریتانیا بحث کنیم. ما برای این اقدام نیاز به اطلاع رسمی داریم؛ منظورم فعال کردن ماده ۵۰ است."

او در ادامه اذعان کرد: "می‎دانم این اقدام ساده‎ای نیست اما امیدوارم آمادگی آن را داشته باشید که هرچه زودتر روند خروج را آغاز کنید."

به گفته تحلیلگران، ملاقات بین خانم می و آقای توسک با این هدف انجام شد که این دو مقام ارشد پیش از آغاز مذاکرات رسمی، شناخت بیشتری از یکدیگر پیدا کنند.

دولت بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود که دست‎کم تا قبل از شروع سال ۲۰۱۷ ماده ۵۰ پیمان لیسبون که ناظر بر خروج از اتحادیه اروپا است را فعال نخواهد کرد.

در صورت فعال شدن ماده ۵۰ پیمان لیسبون، بریتانیا دو سال فرصت خواهد داشت تا بر سرمفاد خروج از اتحادیه اروپا با این اتحادیه توافق کند.