اتهام همکاری محمود عباس با کا‌گ‌‌ب در دهه هشتاد میلادی

حق نشر عکس Reuters

محققان یک دانشگاه اسرائیلی می‌گویند به سندی دست یافته‌اند که بر اساس آن ممکن است محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در اوایل دهه هشتاد میلادی برای سازمان اطلاعاتی شوری (کا گ‌ ب) در دمشق کار کرده باشد.

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند دو محقق دانشگاه عبری بیت‌المقدس این سند را در بایگانی دانشگاه کمبریج در بریتانیا یافته‌اند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌خواهد محمود عباس و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را به پای میز مذاکرات صلح برگرداند.

یکی از مشاوران آقای عباس به بی‌بی‌سی گفت اسرائیل این شایعه‌ها را ساخته تا در مذاکرات شرکت نکند. به گفته این مشاور، آقای نتانیاهو مایل نیست با محمود عباس ملاقات کند و در مذاکرات صلحی به میزبانی ولادیمیر پوتین شرکت کند. آقای پوتین قبلا برای کا‌ گ‌ ب کار می‌کرده است.

دولت اسرائیل حاضر نشده است واکنشی به این موضوع نشان دهد.

حق نشر عکس ISRAEL CHANNEL 1
Image caption سندی که شبکه یک تلویزیون اسرائیل نشان داده و محمود عباس را به جاسوسی برای کا گ ب متهم می‌کند

این سند می‌گوید محمود عباس در سال ۱۹۸۳، زمانی که در دمشق پایتخت سوریه زندگی می‌کرده، "خبرچین" کا‌ گ‌ ب بوده است. اما این سند نشان نمی‌دهد آقای عباس کی و چگونه استخدام شده است، آیا از شوروی پول می‌گرفته، یا چه مدت برای کا گ ب کار می‌کرده است.

محققان این سند را در میان هزاران صفحه سندی یافته‌اند که واسیلی میتروخین، جاسوس سابق کا گ ب به سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا داده است.

مقامات فلسطینی می‌گویند سازمان آزادیبخش فلسطین در اوایل دهه هشتاد میلادی با مسکو همکاری آشکار داشته و آقای عباس برای ارتباط با مسکو، احتیاجی به استخدام در کا گ ب نداشته است.