حزب آزادی کردستان 'توسط نیروهای ائتلافی برای مبارزه با داعش آموزش دید'

عکس حسین یزدان پناه از وبسایت 'پارت آزادی کوردستان'

منبع تصویر، PAK

توضیح تصویر،

عکس حسین یزدان پناه از وبسایت 'پارت آزادی کوردستان'

فرمانده "حزب آزادی کردستان" ایران به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این گروه در برنامه آموزش های نظامی توسط مستشاران آمریکایی و اروپایی برای آموزش نیرویی برای مبارزه با داعش در عراق شرکت داشته است.

به نوشته این خبرگزاری حزب آزادی کردستان (پارت آزادی کوردستان) یکی از چند گروه شورشی کرد است که امسال در داخل ایران با نیروهای ایرانی درگیر شده اند. این گروه همزمان در کنار کردهای عراق با گروه دولت اسلامی جنگیده است.

در این گزارش آمده به نظر می رسد این گروه به برنامه آموزش های نظامی و مواد منفجره راه یافته چون رسما زیر پرچم نیروهای کردی عراق فعالیت می کند.

حسین یزدان‌پناه رهبر این گروه به آسوشیتدپرس گفت: "آنها در چارچوب مبارزه با داعش به ما آموزش دادند و کمک کردند."

اما او گفت گروهش (پ‌ا‌ک) همچنان به عملیات در ایران ادامه خواهد داد و گفت که مبارزه با داعش هرگز "آلترناتیوی برای مبارزه" با حکومت ایران نبوده است.

او ادعا کرد که گروهش امسال شش حمله در داخل ایران انجام داده است.

ایران در ماه های اخیر شاهد افزایش قابل توجه حملات و درگیری ها میان جنگجویان کرد و نیروهای امنیتی از جمله سپاه پاسداران بوده که کشته هایی در دو طرف به جا گذاشته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بیشتر حملات از سوی نیروهای حزب دمکرات کردستان ایران انجام می شود. نیروهای ایرانی هم در واکنش مواضع نیروهای کرد در آنسوی مرز را گلوله باران کرده اند.

مخالفان کرد در ایران می گویند دولت این کشور علیه اقلیت کرد تبعیض قائل می شود.

به نوشته آسوشیتدپرس ائتلاف تحت رهبری آمریکا از تابستان ۲۰۱۴ مشغول آموزش نیروهای پیشمرگه کرد در عراق برای مقابله با داعش بوده است.

کاپیتان جولیو ماکاری سرهنگ ارتش ایتالیا که سخنگوی ائتلاف در شهر اربیل عراق است به آسوشیتدپرس گفت که حزب آزادی کردستان "احتمالا" آموزش دیده است و توضیح داد که ائتلاف گروه های تحت آموزش را گزینش نمی کند.

به گفته آقای یزدان پناه جنگجویان این گروه در ماه های مارس تا سپتامبر سه دوره آموزشی در خط مقدم با شرکت مربیان آمریکایی طی کردند.

بنابه این گزارش نیروهای پ‌ا‌ک حدود ۱۵ کیلومتر از خط مقدم در غرب شهر کرکوک و همچنین مواضعی در شرق موصل را کنترل می کنند.

سرهنگ جاش ژاک از سخنگویان فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)‌ که بر نبرد با داعش نظارت دارد روز چهارشنبه به آسوشیتدپرس گفت که "از ارائه برنامه آموزشی از سوی سنتکام به شبه نظامیان حزب آزاد کردستان آگاه نیست."

مقام های ارشد وزارت دفاع آمریکا گفته اند که تجهیزات و آموزش ارائه شده فقط برای نیروهایی است که با داعش می جنگند و در سایر مناقشه ها به کار گرفته نمی شود.