انتقاد ادوارد اسنودن از وضعیت حقوق بشر در روسیه

حق نشر عکس Getty
Image caption ادوارد اسنودن به ندرت با روزنامه‌نگاران ملاقات می کند

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی آمریکا که در تبعید در روسیه زندگی می کند در اقدامی نادر از وضع حقوق بشر در کشور میزبانش انتقاد کرده و گفته است مسکو در رسوایی حمله های اخیر سایبری نقش داشته است.

آقای اسنودن در مصاحبه ای به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که روسیه حقوق فردی و عمومی را به نحوی پر هزینه و فرساینده نقض کرده است.

او در پاسخ به سوالی در باره نقش روسیه در دو حمله اخیر سایبری به سایت های دولت ایالات متحده آمریکا گفته است بسیاری فکر می کردند که روسیه در پس این حملات قرار دارد و او نیز معتقد است احتمالا روسیه در هک شدن ای میل های حزب دموکرات نقش دارد.

هکرها در ماه ژوئن ای‌میل های داخلی حزب دمکرات را که نشان دهنده جانبداری مقام های این حزب از هیلاری کلینتون در رقابت با سناتور برنی سندرز در انتخابات مقدماتی بود منتشر کردند.

در پی آن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت اطلاعاتی در باره این حمله ندارد.

اما این تحلیلگر سابق سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) که بسیاری از مردم در این کشور برای افشای انبوهی از اطلاعات خائنش می دانند گفت هنوز هم بزرگترین وفاداری را به ایالات متحده دارد.

آقای اسنودن تاکید کرده که هیچ تماسی با مقامات روسی ندارد و تمام کارهایش از طریق وکیلش انجام شده و هنوز هم در نظر دارد روزی روسیه را ترک کند.

ادوارد اسنودن مدتی کارمند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بود و در سال ۲۰۱۳ میلادی از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) از شهروندان و رهبران سراسر جهان پرده برداشت و در پی آن به روسیه پناه برد.

دولت باراک اوباما، ادوارد اسنودن را به جاسوسی و سرقت اسناد محرمانه متهم کرده است.

مطالب مرتبط